Memurlar için özel yargılama usulü: Güvence-ayrıcalık bağlamında bir çözümleme
Special trial procedure for civil servants: An analysis in the context of assurance-privilege
  1. Tez No: 383473
  2. Yazar: BURÇİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Memurların özel yargılama usulüne tabi olmalarının anlamı, bir suç işlediklerinde tabi oldukları yargısal sürecin, memur olmayanların tabi oldukları yargısal süreçten farklılaştırılmış olmasıdır. Bu tezde, memurların özel yargılama usulüne tabi tutulmalarının, onlara tanınmış bir ayrıcalık mı, yoksa güvence mi olduğu konusu ele alınmıştır. Bu bağlamda, özel yargılama usulünün memurlar için güvence niteliğinde olabilmesi için taşıması gereken özellikler, Türkiye'de memurlar için özel yargılama usulü uygulanmasının gerekliliği ve 4483 sayılı Kanunun söz konusu güvence ihtiyacını karşılayıp karşılamadığı ortaya konulmuştur. Bu tez, memurların görevleri sebebiyle işledikleri iddia edilen suçlardan dolayı yargılanmalarında özel bir usule tabi tutulmalarının, memurluk statüsünün gerektirdiği bir güvence olduğunu, bu güvencenin aslında memurun şahsına değil, yürüttüğü kamu hizmetine tanınmış olduğunu saptamıştır. Ayrıca, Türkiye'de memurlar için özel yargılama usulünün muhafazası gerektiğini, ancak 4483 sayılı Kanunun öngördüğü özel yargılama usulünün mevcut haliyle memurlar için güvence niteliğinde bir özel yargılama usulü ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığını tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
Being subjected to special trial procedure for civil servants means that when they commit a crime they are subjected to a judicial process which is differentiated from the judicial process subjected to the individuals who are not civil servant. In this thesis, the case discussed is, to be subjected to special trial procedure for civil servants is a privilege or an assurance for them. In this context, it has been exposed that the properties that the special trial procedure for civil servants must carry, the necessity of applying special trial procedure for civil servants in Turkey and the law no 4483 meets the mentioned assurance need or not. This thesis has determined that, to be subjected to special trial procedure for civil servants who are trialing for crimes committed owing to their tasks, is an assurance that results from their official status, this assurance is offered not for their personalities, but for public service that they carry out. In addition, it has detected that special trial procedure for civil servants in Turkey should be maintained, however special trial procedure prescribed under the law no 4483 is insufficient in its current form to meet the need of the special trial procedure as an assurance for civil servants.