Avrupa güvenliği ve terrörizm
European security and terrorism
- Tez No: 186845
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliğinin kuruluşundan, itibaren yaşadığıgüvenlik sorunları soğuk savaş sonrası döneme odaklanılarak ele alınmıştır.Terör sorunu, uluslararası terörün 11 Eylül sonrası aldığı biçim ve bunlarınAvrupa'ya etkileri genel bir güvenlik sorunu etrafında ele alınmıştır. Çünkü enbaşta AB kurumları terör sorununu bu genişlikte ele almışlardır. Bu bakımdanilk başta terör ile pek az ilgili gibi görünen göç sorunu ve vize rejimi gibikonular bu genel güvenlik anlayışı içinde bir yere oturmaktadır.İlk olarak olgu ve kavram olarak terörizm ve güvenlik konusuna açıklıkgetirmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede terör ve güvenlik kavramlarının ortayaçıkışı, tarihsel bağlamları ve günümüzde aldıkları biçim tarihsel ve olgusal birdeğerlendirme eşliğinde ele alınmıştır. Kavramsal düzeyde yürütülentartışmaları ele alınmış, kavramsal tartışmaların hukuksal tanımlara temelteşkil ettiği ve hukuksal tanımlamaların ise uluslararası politikada meşruiyetdayanakları oluşturdukları gerçeği dikkate alınmış, bu çerçevede dünyaölçeğinde yürütülen kavramsal tartışmalarla yer verilmiştir. Birleşmiş Milletlerçerçevesindeki tanımlama girişimleri ve onun paralelindeki akademik vehukuksal tanımlama çalışmalarının vardırıldığı aşama değerlendirilmiştir.Çalışmada Avrupa Birliği oluşumunun kısa tarihi ve Avrupa GüvenlikKonseptinin oluşumuna değinilmiş ve bu güvenlik ve terör sorunları hakkındakonuşulan siyasi ve coğrafi alanın ele alınması gereğinden kaynaklanmıştır.Avrupa güvenlik konseptinin soğuk savaş döneminde olduğu raddede olmasadahi hala büyük oranda içinde ABD'nin de yer aldığı NATO, AGİT gibikurumlarla irtibatlı olması sebebiyle Avrupa güvenliği bağlamında bukurumların yerlerine ve önemlerine , ayrıca rollerinin değişimine mercektutmaya çalışılmıştır. NATO ve AGİT'teki ortak çerçevenin dışında Birlik'inOrtak dış ve güvenlik politikası'nın ana hatları ile ne olduğu ve bu çerçevenin11 Eylül sonrasında hangi biçime doğru yol aldığı yine bu bölümün içindedeğerlendirilmiştir.Çalışmada Avrupa da terör tanımın ne şekilde yapıldığına değinilmiş,Avrupa Birliğinin terörle mücadele konusunda almış olduğu kararlar veoluşturdukları kurumlar değerlendirilmiş Avrupa Birliğinin Ortak dış vegüvenlik politikasının oluşturulması ve bu politikanın terörizm ile olan ilişkisiaçıklanılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ortaya koyduğu ana yaklaşım AB'nin özellikle SoğukSavaş sonrasında giderek karmaşıklaşan bir güvenlik ortamına doğru yolaldığı ve Birliğin bu çerçevede kendi güvenliğini düzenleyecek önlemlereyöneldiğidir. Özellikle Madrid ve Londra saldırılarının ardından AB kurumlarıuluslar arası terör sorununu baş gündemleri arasına almış ve bu konuda hembirlik düzeyinde hem de üye ülkeler düzeyinde önemli yasal düzenlemeleregidilmiştir. Dahası yeni bir savunma konsepti ile uluslar arası güvenliksorunlarına müdahale edebilecek bir aygıt yaratılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been discussed the ?security problems? of theEuropean Union since it was founded, with focus on the past cold-war era.The terrorism dispute has been examined as the shape, the internationalterrorism gained after September 11 and their effects on Europe, under ageneral security concern. Because, initially European İnstitutions handled theterrorism dispute in this extend. Therefore, immigration problem and visapolicy were not seen related with terrorism but later on these notions takeplace in the general security perception.First of all, plot and notion have tried to clarify ?terrorism? and ?security?issues. In this context the emerge of the notions of ?terrorism? and ?security?,their historical ties and their contemporary shape have been studied with ahistorical and notional evaluation. It has been examined the discussions atconceptual base, the conceptual discussions provide legal base for judicaldefinitions and the judical definitions provide legitinate bases in theinternational politics. In this frame it is included the conceptual discussionsthat are held at global level. It is evaluated taht the process reached at thejudical and academic definition studies parallel with the studies under theframework of the U.N.In this study, a brief history of the establishment of the E.U and theeuropean security Concept was given due to the necessily for handling thepolitical and geographical area that is pronounced about these security andterrorism problems. This study tries to focus on the place and importance ofthe organizations as NATO and ECSC and the European Security because ofthe fact that the European Security Concept is related with theseorganisations in which USA is a party . However, this relation is not at thelevel as it had been in the cold war era. Apart from teh common framework ofNATO and ECSC, the Common Foreign and Security Policy of the Union isdefined broadly and it is evaluated that to what extend this framework hasevolved after September 11.In this study, the definiton of terrorism in Eurpo has been discussed,the institutions created and the decisions taken by EU about struggle againstterrorism was taken into account, and the establishment of European Union?sCommon Foreign and Security Policy and the relation between their policyand terrorism was tried to be explained.The main approach of the study is that the EU is proceeding towards asecurity atmosphere which is getting more complex day by day especiallyafter the Cold War, and the union is searching for precautions that will set upits own security in this context. Especially after the attacts in Madrid andLondon, EU organs have prioritized the problem of terrorism in their agendaand made crucial regulations both at the national and the Union level.Moreover, a new device is tried to be created that will intervenetointernational security problems with a new defence concept.