Edebî eserlerde iktidar mücadelesi: 1896-1923
Power struggle in literary works: 1896-1923
- Tez No: 383557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Sosyal ve politik meseleler, Batı tesirine girdiği Tanzimat Dönemi'nden itibaren Türk edebiyatında belirgin bir hâle gelir. Tanzimat edebiyatının sosyal ve politik vasfına karşın, 1896 yılında başlayan Servet-i Fünûn Dönemi ferdî ve hissî bir özellik arz eder. 1908 yılında ilân edilen II. Meşrutiyet ile bir kırılma meydana gelir. II. Meşrutiyet'in ilânıyla birlikte Türk edebiyatı, hiçbir dönemde olmadığı kadar politik vasfa bürünür. Bu dönemin başlıca hususlarından birisi de yaşanan“iktidar mücadeleleri”nin edebî eserlere yansımasıdır. Tezimizde1896 - 1923 yılları arasında basılan roman, hikâye ve tiyatro eserlerinde iktidar mücadeleleri incelenmiş ve tasnif edilmiştir. Bu yıllar arasında basılan eserlerdeki iktidar mücadelelerine bakıldığında dönemin padişahlarından II. Abdülhamid'e karşı verilen mücadeleler başı çeker. Ardından, sırasıyla dönem içinde yaşanan savaşlar ve daha önceki devirlerde yaşanan mücadeleler gelir. Çalışmamızda, sonuç olarak edebî eserlerin gerçek hayatın yansıma alanı olduğu hakikati tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social and political issues came forward after the Turkish literature went under the influence of the West during Tanzimat period. Whereas the social and political aspects of the Tanzimat literature,Servet-i Fünûn period which started in 1896reflected individualistic and emotional features. There was a fracture during the 2nd Meşrutiyet period which was declared in 1908. With the declaration of the 2nd Meşrutiyet, Turkish literature proved to be more political than ever. One of the most prominent features of this period was that“the struggles for power”were reflected in the literature. In this thesis, struggles for power which were reflected in the novels, stories and plays published between the years 1896 - 1923. When the struggles for power in those works are analyzed, the fight against the then Sultan Abdülhamid II comes forward, followed by the wars during that period and the fights in the previous periods. In this work, it has been concluded that the works of literature are in fact areas where the real life has been reflected.