Edgar Allan Poe'nun Kızıl Ölümün Maskesi ve Aksak Kurbağa hikayelerinde sınıf mücadelesinin yansıması
The reflection of class conflict in Edgar Allan Poe's stories The Mask of The Red Death and The Hop-Frog
- Tez No: 911728
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Karl Marx, toplumların sınıf çatışmaları temelinde şekillendiğini öne sürer. Marx'a göre, bu çatışmalar, ezilen bir sınıfın iktidarı ele geçirme ve zamanla ezen bir sınıf haline gelme süreçlerini kapsar. Bu sınıf mücadelesi günümüzde de farklı şekillerde devam etmektedir. Bu çatışmaların izleri ve etkileri çeşitli araçlarla yansıtılmaktadır. Bu araçlardan birisi, belki de en önemlisi, edebiyattır. Edebiyat, toplumların inançlarını, yaşam tarzlarını, duygu ve düşüncelerini açığa çıkararak toplumsal yapı hakkında derinlemesine bilgiler sunar. Bu açıdan edebiyat, sosyolojik araştırmalara önemli katkılar sağlarken, sosyoloji de edebiyata kaynaklık teşkil eder. Edebiyatın sosyoloji ile ilişkisi, edebi eserlerin yorumlanma ve analiz alanını genişleterek, bu eserlerdeki toplumsal sınıf dinamiklerinin daha kapsamlı bir şekilde ele alınmasına olanak tanır. Bu çalışma, Edgar Allan Poe'nun Kızıl Ölümün Maskesi ve Aksak Kurbağa adlı eserleri üzerinden toplumsal sınıf mücadelesinin sosyolojik açıdan nasıl yansıtıldığını incelenmektedir. Çalışmada edebiyat ve sosyoloji arasındaki etkileşim derinlemesine ele alınarak, Marksist edebiyat eleştirisi, sosyolojik edebiyat eleştirisi ve söylem analizi gibi yöntemlerle toplumsal sınıf analizi kapsamlı bir şekilde irdelenmektedir. Bu bağlamda, Poe'nun eserlerinde toplumsal sınıf dinamiklerinin ve bu dinamiklerin edebi temsillerinin detaylı bir analizi yapılmıştır. Poe'nun yazılarındaki tematik unsurların, toplumsal sınıf çatışmalarıyla nasıl ilişkilendirilebileceği ve bu temaların toplum yapısı üzerindeki etkileri, çalışmanın odağında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Karl Marx claims that societies are shaped fundamentally by class conflicts. According to Marx, these conflicts encompass the processes by which an oppressed class seizes power and gradually becomes an oppressor class. This class struggle continues in various forms today, and its traces and effects are reflected through various mediums. One of these, and arguably the most significant, is literature. Literature reveals the beliefs, lifestyles, emotions, and thoughts of societies, providing profound insights into social structures. From this perspective, literature contributes significantly to sociological research, while sociology also informs literature. The relationship between literature and sociology broadens the interpretive and analytical scope of literary works, allowing for a more comprehensive examination of social class dynamics within these works. This study explores how the struggle of social classes is reflected sociologically through Edgar Allan Poe's works The Masque of the Red Death and The Hop- Frog. By delving deeply into the interaction between literature and sociology, the study employs methods such as Marxist literary criticism, sociological literary criticism, and discourse analysis to thoroughly investigate class analysis. In this context, a detailed analysis of the social class dynamics and their literary representations in Poe's works has been conducted. The focus of the study is on how thematic elements in Poe's writings can be related to class conflicts and the effects of these themes on societal structures.