Madencilik sektöründe faaliyet gösteren mermer işletmelerinde iç kontrol uygulamaları ve hile riski: Konya ilinde bir uygulama
Internal control applications and the risk of cheating in marble businesses operating in the mining sector: An application in Konya province
- Tez No: 704792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İç kontrol ve iç denetim birbirlerinden farklı iki kavram olmalarına rağmen aralarında yakın ve güçlü bir ilişki bulunmaktadır. İç kontrolün bağımsız fonksiyonu iç denetimdir. Risklerin azaltılması için gerekli olan kontrol sistemlerinin oluşturulması ve uygulanmasını iç kontrol sağlamaktadır. İç denetim ise iç kontrollerle ilgili olarak yönetime bilgi sağlamakta, değerlendirmeler yapmakta ve çeşitli önerilerin yapılmasını kapsamaktadır. İç kontrolün başarısı, etkinliğinin sağlanması ve değerlendirilmesi başarılı bir iç denetim ile yakından ilişkilidir. İşletmelerin güçlü bir iç kontrol sistemine sahip olmaları ve iç kontrolü denetlemekle görevli iç denetime sahip olunması oldukça önem arz etmektedir. Sahip olunan etkin bir iç kontrol sistemi, finansal raporlamanın güvenirliğini sağlama, hata, hile ve yolsuzlukları önleme, işletme faaliyetlerinin verimliliğini artırmaya önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Küreselleşme, artan rekabet ortamı, teknolojide yaşanan hızlı değişim ve ekonomik krizler işletmelerdeki hile riskini arttıran esas unsurlardır. Hilenin önlenmesi ve ortaya çıkartılmasına yardımcı olan hile riski değerlendirmesi, işletmenin hile risklerini analiz ederek ve bu risklere karşı işletmede bulunan kontrolleri değerlendiren bir süreçtir. Her sektörde olduğu gibi maden sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde de diğer işletmelerde olduğu gibi hile olaylarının yaşanma olasılığı bulunmaktadır. Olası durumda yaşanacak hilelerin en önemli sebeplerinin başında işletmelerde iç kontrol sisteminin bulunmaması ya da yeterli şekilde oluşturulmamış olması gelmektedir. Hile riskinin önlenmesi ve ortaya çıkarılmasında önemli bir fonksiyon üstlenen iç kontrol sistemi ilkelerinin işletmeler tarafından benimsenmesi ve bu sayede hile riskinin azaltılması sağlanmalıdır. Bu çalışmada madencilik sektöründe faaliyet gösteren mermer işletmelerinde karşılaşılabilecek hile riski unsurları ve çözümlerine yönelik konular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although internal control and internal audit are two different concepts, there is a close and strong relationship between them. The independent function of internal control is internal auditing. ''Internal control'' ensures the creation and implementation of control systems necessary to reduce risks. Internal audit, while, provides information to the management regarding internal controls, makes evaluations and includes making various suggestions. The success, effectiveness and evaluation of internal control are closely related to a successful internal audit. It is very important for businesses to have a strong internal control system and to have an internal audit tasked with auditing internal control. An effective internal control system contributes significantly to ensuring the reliability of financial reporting, preventing errors, fraud and corruption and increasing the efficiency of business activities. Globalization, increasing competition environment, rapid change in technology and economic crises are the main factors that increase the risk of fraud in businesses. Fraud risk assessment, which helps to prevent and detect fraud, is a process that analyzes the fraud risks of enterprises and evaluates the controls in the enterprise against these risks.As in every sector, there is a possibility of fraud events in enterprises operating in the mining sector, as in other enterprises. One of the most important reasons for possible frauds is the lack of an internal control system or the inadequacy of it. It should be ensured that the internal control system principles, which play an important role in preventing and revealing the fraud risk, are adopted by the businesses and thus the fraud risk is reduced. In this study, the elements of fraud risk and their solutions that may be encountered in marble enterprises operating in the mining sector were examined.