Çalışan bireylerin işkolik olma durumu ve sağlıkla ilgili yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi: Kars ili uygulaması
Evaluation of workaholism and healthy lifestyle behaviours of working individuals: Application of Kars province
- Tez No: 383700
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Kars ilinde çalışan bireylerin işkoliklik ile işkolikliğin alt boyutları olan çalışmaya güdülenme ve işten zevk alma ile sağlıkla ilgili yaşam biçimi davranışları ve Sağlıkla İlgili Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) alt boyutları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu amaçla araştırmanın evrenini Kars Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı olarak çalışan Kars Devlet Hastanesi personeli ve Kafkas Üniversitesi personeli oluşturmaktadır. Çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş çalışmaya katılmayı kabul eden 202 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmanın verileri sosyo-demografik özellikler ve işe ilişkin özellikler formu, işkoliklik envanteri ve Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği II kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada Kars Devlet Hastanesinde çalışan bireylerin işkoliklik envanteri toplam puanı ve işten zevk alma alt boyutu toplam puanı yüksek bulunmuş olup, fark istatistiksel olarak anlamlıdır. İşkoliklik envanteri toplam puanı, işten zevk alma alt boyutu, işe güdülenme alt boyutu ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranış Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki vardır. Literatür incelemesinde Kars'ta çalışan personele ilişkin çalışmaların sınırlı olduğu bu nedenle bu çalışmanın bu yönüyle literatüre anlamlı katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relations between workaholism and the subdimensions of the workaholism such as motivation for working and the pleasure of working and between healthy lifestyle behaviours and healthy lifestyle behaviours subdimensions. For this purpose, the samples among personnels in the Kars State Hospital depending on the Association of Kars Public Hospitals and personnels of Kafkas University were chosen as the research population. In this study, the sample selection was not made to the 202 people who agreed to participate in the study sample was comprised of the study. The data was collected by implementing the Workaholism Scale developed by Spence and Robbins and by implementing the Healthy Lifestyle Behaviour scale II developed by Walker. In this study, total workaholic scale score and working pleasure score was found higher and significant working in Kars State Hospital personnels. Result shows that there is a positive correlation total workaholic scale score, working pleasure subscale score and motivation of working subscale score and healthy lifestyle behaviour scale total score. A reiwev of the literature showed no study on the topic inverstigating the workaholism and healthy lifestyle behaviour tendency among presonnels in working Kars state. Thus, we hope that this study makes significant contribution to the literature.