Bilişim endeksinde yer alan şirketlerin kurumsal yönetim ve finansal performans açısından incelenmesi
Investigation of the companies that are placed in information technology index about corporate governance and financial performance aspect
- Tez No: 383710
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Bilişim Endeksinde yer alan şirketlerin kurumsal yönetim ve finansal performans açısından incelenmesidir. Yapılan çalışmada şirketler kurumsal yönetim konusunda yeterli düzeyde çalışma yapıp yapmadıkları ve finansal performans yönünden değerlendirilmiştir. Kurumsal yönetim çalışmasında; endekste yer alan şirketlerin 2013 yılına ait faaliyet raporlarındaki uyum beyanları incelenmiştir. Yapılan kurumsal yönetim incelemesinde yetkili kuruluşlar tarafından verilen derecelendirme notları model alınmıştır. İnceleme neticesinde şirketlerin, Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum konusunda genel olarak çalışma yaptıkları fakat bu çalışmaların henüz yeterli düzeyde olmadığı görülmüştür. Finansal performans çalışmasında; şirketlerin 2009-2013 yıllarına ait bilanço ve gelir tabloları incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda şirketlerin finansal performans oranları hesaplanmıştır. Çalışma neticesinde bilişim şirketlerinin; kısa vadeli borç ödeme gücünün yüksek ve şirketlerin net çalışma sermayesinin yeterli olduğu yönünde değerlendirme yapılmıştır. Ülkemizde Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan bilişim firmalarının sayısı artmalıdır. Dünya borsalarında olduğu gibi Bilişim Endeksinin ağırlığının artmasının, ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the companies placed in information technology index in terms of Corporate Governance and Financial Performance. In the study, the companies were evaluated whether they perform sufficient work about corporate governance and financial performance aspect. In terms of corporate governance, compliance statements of the companies in their activity reports of 2013 were investigated. In the investigation of corporate governance, ratings given by the authorities served as models. As a result of this investigation; it is understood that the companies generally make an effort to comply with Corporate Governance Principles but this effort is not sufficient. In the analysis of financial performance; 2009 – 2013 balance sheets and income statements of the companies in the index were investigated. After this investigation, the companies' financial performance rates were calculated. As a consequence of financial performance analysis; it is considered that information technology companies' short-term debt payment force is high and net working capital is enough. The number of information technology companies in Corporate Governance Index should increase. It is conceived that the increase of Information Technology Index's weight like in the other stock exchanges of the world can contribute to the development of the country's economy.