Beytepe Asker Hastanesi'nde çalışan sağlık personelinin iş doyumu ve yaşam doyumunun incelenmesi
Examination of the relationship between job satisfaction and life satisfaction for Beytepe Military Hospital health care personal
  1. Tez No: 383721
  2. Yazar: ARİF AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma Beytepe Asker Hastanesi'nde çalışan personelin iş doyumu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin olumlu ve olumsuz sonuçlarını ve bu sonuçların iş hayatına yansıyan etkilerinin belirlenmesine yöneliktir.Bu çalışmada öncelikle Literatür taraması yapılmış daha sonra Minnesota iş doyumu ve yaşam doyumu anketi kullanılarak katılımcıların anketlere verdikleri yanıtlar T testi ve ANOVA testi yöntemi ile analiz edilmiş son olarak da danışman görüşlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır.Sonuç olarak iş doyumu ve yaşam doyumu kavramları arasında doğru orantılı bir ilişki söz konusudur. İş doyumunun artışı yaşam doyumunun artışını da beraberinde getireceğinden iş yaşamı bireylerde oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to identify positive and negative results of the relation between job satisfaction and life satisfaction of the health care personal in Ankara Beytepe Military Hospital and the effects of these results that is reflected to work life.In this study, initially, literature search has been done, then by using Minnesota job satisfaction and life satisfaction survey, the replies of the survey participants have been analysed with T test and ANOVA test method and lastly, prepared with the supervisor opinions. Consequently, there is a direct proportioned relation between job satisfaction and life satisfaction. Work life is quite important for individuals because an increase in job satisfaction will bring an increase in life satisfaction as well.