Hafif ticari araçların talebini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Erzurum'da bir uygulama
Determination of factors affecting the demand for light commercial vehicles: An application in Erzurum
  1. Tez No: 383762
  2. Yazar: ÖMER ÖZHANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBÜL MUHSİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında hafif ticari araçların talebine etki eden faktörler ikili logit model yardımıyla tahmin edilmeye çalışılmıştır. Bunun için uzman görüşlerine de başvurularak söz konusu araçlar hakkında bilgi toplanmış ve talebi etkilemesi muhtemel faktörler belirlenmiştir. İki bölümden oluşan bir anket formu belirlenmiştir. Birinci bölümde demografik faktörlerin ikinci bölümde ise araçlarla ilgili faktörlerin yer aldığı anket, Erzurum ilinde 408 tüketiciye uygulanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde otomotiv sektörü hakkında genel bilgiler verilmiştir. Dünya'da ve ülkemizde otomotiv sektörünün tarihsel gelişimi kısaca açıklanmıştır. Sektörün ülkemiz ekonomisindeki yerine değinilmiş, öne çıkan ülkelerle bazı karşılaştırmalar yapılmıştır. İkinci bölümde talep teorisi, talep edilen miktara etki eden faktörler ve talep esnekliklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde otomotiv sektöründe talep üzerine yapılmış önceki çalışmaların veri setleri, yöntemi ve sonuçları hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise yapılan araştırmadan elde edilen istatistiki sonuçlar açıklanmış, devamında ise kullanılan ekonometrik model hakkında bilgiler verilmiştir. Bölümün sonunda ise ekonometrik modelin sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, factors affecting the demand for light commercial vehicles has been studied with the help of binary logit model to forecast. For this, also referring to expert opinion, information collected about the vehicle in question and possible factors affecting the demand has been identified. Demographic factors and vehicle-related factors were applied to 408 consumers in Erzurum in the first and second section of the survey respectively. The thesis study consists of four chapters. General information about the automotive sector are given in the first chapter. The historical development of the automotive industry in our country and around the world are briefly described. The importance of the sector was mentioned in economy of our country and some comparisons were made with the leading countries. In the second part the theory of demand, some factors that affect the amount and demand elasticities are discussed. In the third part, brief information about the data sets, methods and results are given from previous studies on demand for otomotive sector. In the last section in sequence the statistical results obtained from the survey were described and information about econometric model used is given. At theend of the part the results of econometric model have been evaluated.