Girişim sermayesi finansman modeli: İstanbul ilinde bir uygulama
Venture capital financing model: An application in joint-stock companies in Istanbul city
  1. Tez No: 383761
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüz dünyasında ekonominin temel taşları kabul edilen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) karşılaştıkları en önemli sorunların başında finansman eksikliği gelmektedir. Bu sorunun çözülmesi amacıyla da geliştirilen finansman tekniklerinden birisi girişim sermayesi finansman modelidir. Girişim sermayesi modeli, girişimciler tarafından oluşturulan yenilikçi, dinamik, teknolojik üstünlükleri barındıran projelere veya aynı şartları taşıyan şirketlere ortak olunarak uzun vadeli finansman sağlanmasıdır. Bu sayede başarı şansı yüksek olan projelerin hayata geçirilmesi, ortak olunan şirketlerin finansman, yönetim ve tüm diğer alanlarda desteklenmesi sağlanmaktadır. Bu çalışma ile finansman sıkıntısı yaşayan küçük ve orta boy işletmelerin zorlu rekabet koşullarında alternatif bir finansman yöntemi olan girişim sermayesi modelini hangi düzeyde bildikleri, modelin kullanılması ile yaşamsal faaliyetlerini devam ettirip ettiremediklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, özellikle İstanbul ilinde bulunan ve ihracat faaliyetleri olan firmalar tercih edilmiştir. Çalışmayı somutlaştırmak amacıyla 401 işletmeye anket çalışması uygulanmış, çapraz tablolar oluşturulmuş, tablolardaki veriler ışığında ki-kare yöntemi kullanılarak birçok hipotez test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world; one of the biggest problem encountered by small and medium scaled enterprises, which accepted as the essential of economy, is finance deficiency. One of the techniques targets to solve this problem is Venture Capital Financial Model. Venture Capital Financial Model provides long-term financing by associating projects that are innovative, dynamic and containing technological superiority or companies that including stated qualifications. Hence, supports the projects that are applicable and provides assistance to associated company in terms of finance, administration and other domains. In this study; awareness and usage of Venture Capital Financial model, an alternative finance model, by small and medium scaled enterprises is aimed to be researched and it is observed the effect of model on enterprises regarding their survival against luck of fund and competitive market circumstances. In this study; companies situated in Istanbul and containing export service are preferred. 401 companies has been surveyed to concretize study. Results, data and hypotheses have been tested by using square method following crosstabs process.