Aralık katsayılı çok amaçlı tamsayılı programlama ile Türkiye'deki en uygun yenilenebilir enerji alternatiflerinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of opti̇mal renewable energy alternati̇ves i̇n Turkey by interval coeffi̇ci̇ents multi̇-objecti̇ves integer programmi̇ng
  1. Tez No: 383767
  2. Yazar: MESLİHA GEZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Enerji sosyal gelişme, kalkınma ve büyüme için önemli konulardan biri olarak görülmektedir. Sürdürülebilir ekonomik gelişme, kalkınma ve küresel ısınma sonucu oluşan iklim değişikliğini önlemek için yenilenebilir enerji kaynak seçimi kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı Avrupa ülkeleri arasında yenilenebilir enerji potansiyeli en yüksek ülkelerden biri olan Türkiye'nin mevcut enerji talebini ve gelecek için tahmin edilen talebini karşılayabilecek en uygun yenilenebilir enerji kaynak seçimini yapmaktır. Bunun için aralık katsayılı çok amaçlı seçim problemi metedolojisi önerilmiştir. Modeldeki kaynak parametrelerinin çoğu bir aralık değer olarak alınmış, kesin değerler tercih edilmemiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, Türkiye için en uygun yenilenebilir enerji kaynaklarının hidroelektrik ve jeotermal olduğu tespit edilmiştir. Bulgular, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından oluşturulan 2023 yılı enerji hedefleri ile paralel olup karar politikalarını desteklemektir
Özet (Çeviri)
Energy is considered an important topic for social progress, development, and growth. Renewable energy is the inevitable choice for sustainable economic growth, development, and preventing climate change due to global warming. The intent of this paper is to make the selection of the most appropriate renewable energy source to provide current energy demand and the predicted demand for the future of Turkey which has one of the highest renewable energy potential in European countries. For this purpose, interval coefficients multi-objective selection problems methodology has been proposed. Most of source parameters in the model have taken as interval values, integer values have not prefered. According to the results of the study, the most suitable renewable energy alternatives for Turkey are hydropower and jeotermal. The findings also support decision policies towards targets of the energy sector in the year 2023, as reported by the Ministry of Energy and Natural Resources.