Lise öğrencilerinin milli kimlik bilincine yönelik görüşleri
High school students ' consciousness of national identity-oriented feedback
- Tez No: 383907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Yrd.Doç.Dr.S.Füsun AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmamızda, Lise öğrencilerinin milli kimlik bilincine olan görüşlerini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla milli kültür ve milli bilinç gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bununla birlikte Türk Milli Eğitim Sisteminde milli kimlik ve bilinç kazandırmaya yönelik amaçlar belirtilmiş bu kavramlara etki eden eğitim ve aile gibi temel konular ele alınmıştır. Bu tez Atatürk ilke ve inkılaplarının gösterdiği hedeflerde Türk Milli Eğitiminin ortaya koyduğu hedefler doğrultusunda lise öğrencileri üzerindeki milli kimlik ve milli bilinçleri üzerindeki etkileri ve görüşleri ortaya koymakta ve incelemektedir. Anahtar Kelimeler : Milli Kimlik , Milli Bilinç
Özet (Çeviri)
This research, the high school students were made to determine the views of national identity-conscious. For this purpose, the national culture and national consciousness has been described as keywords.However, the Turkish National Education System aims to make national identity and consciousness has been specified as education and family these concepts affecting the underlying issues have been addressed. This thesis shows of Atatürk's principles and revolution history of the Turkish National Education targets in line with the targets that put high school students on the national identity and its effects on the national consciousness and examines the opinions of and Keywords; National Identity, National Consciousness