Sermaye Piyasası Kurulu'nun denetim rolü ve Borsa İstanbul'da bir inceleme
Auditing role of Capital Market Board and a case study on İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 383921
  2. Yazar: FATİH GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sermaye piyasalarının güven ve istikrar içinde faaliyet göstermesi, yatırımcıların haklarının korunması ve kamunun aydınlatılması gibi amaçları yerine getirmek için SPK, sermaye piyasalarında denetim ve gözetim faaliyetinde bulunmaktadır. Denetim faaliyeti sonucunda SPK, tabi olduğu mevzuatın vermiş olduğu yetki çerçevesinde, mevzuata aykırı bulduğu hususlara ilişkin olarak idari para cezası, işlem yasağı, ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz, savcılıklara suç duyurusunda bulunma gibi yaptırımlarda bulunabilir. Bu çalışmanın konusu; SPK'nın 2006-2013 yılları arasında, payları BIST'te işlem gören şirketler, bunlarla ilişkili şahıslar ve payları BIST'te işlem görmeyen, ancak yaptıkları işlemler veya aldıkları kararlar, payları BIST'te işlem gören şirketlerle ilişkili olan kuruluşlar hakkında vermiş olduğu idari para cezalarıdır. Çalışmanı amacı; SPK'nın tabi olduğu mevzuat açısından denetimdeki rolünü ortaya koymak, denetimler sonucunda verilen idari para cezalarının tutarlarının ve bu cezaların mevzuatın hangi hükümlerine aykırılık nedeniyle verildiğinin tespitini yapmaktır. Bu doğrultuda, SPK'nın denetim faaliyet ile ilgili araştırma soruları oluşturulmuş ve SPK'nın yayınladığı veriler ışığında bu sorulara cevaplar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The Capital Market Board (CMB), carry outs audit and surveillance activities in capital markets in order to provide safety and stability of capital markets, protect the rights of investors and fulfill public disclosure. In consequence of audit activity, the CMB, within the scope of power which has been given by the statute law can apply some sanctions, such as administrative fine, transaction ban, interim injunction, provisional attachment, making a denunciation to prosecution office pertaining to points which is contrary to law. The subject of the thesis is administrative fines imposed by the CMB on companies whose shares are processed in the Borsa Istanbul, on people related to these companies, and on organisations whose transactions and decisions are related to the companies whose shares are processed in the Borsa Istanbul while the shares of the organisations are not processed in the Borsa Istanbul between 2006 and 2013. The aim of this study is to determine the audit role of the CMB within the scope of statute law, the amount of administrative fines imposed as a consequence of audit, and the law prescribing the administrative fine. In this regard, it has been formed research questions in relation to the audit action of the CMB and have been seeking for an answer this questions in the light of data which have been published by the CMB.