Sağlık çalışanlarının hastalarla olan iletişim problemlerine yönelik bir alan çalışması: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Contact with patient health problems for employees working in an area: Di̇yarbakır Gazi̇ Yaşargi̇l Example of Training and Rsearch Hospital
- Tez No: 383987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık hizmetlerinde, diğer bazı kurumlarda olduğu gibi iletişim çok önemlidir. Konu insan sağlığı olduğu için, kendi ya da yakınlarının sağlıklarıyla ilgili bilgi almak insanların en doğal hakkı olmaktadır. Fakat bazı zamanlarda gerek sağlık personellerinden, gerekse de hasta ve yakınlarından kaynaklanan nedenlerle eksik ya da yanlış iletişimden kaynaklı bir takım problemler yaşanmaktadır. Bu problemler ister hasta veya yakınları tarafından olsun, ister sağlık çalışanlarından kaynaklansın, çözümlenmediğinde daha ileri boyutta (şiddet, kavga vb.) problemlere yol açabilmektedir. Sağlıklı bir iletişimde sağlık çalışanlarının genel memnuniyet ve motivasyon çok önem arz etmekteyken, hastaların da hastalıklarından dolayı morali düşük ve stres düzeyi yüksek olmakta, bu da karşılıklı empatinin azalmasına neden olarak iletişim kurmada zorlanma, yanlış anlama ya da hiç anlamama gibi sorunlara neden olmaktadır. Çalışmamızın amacı; sağlık işletmelerinde yaşanan iletişim problemlerinin kaynaklarını tespit etmek, bu problemlerin aşılması için hangi yöntemlerin daha uygun olacağıyla ilgili bir öneri sunmaktır. Problem kaynaklarıyla ve iletişim problemlerini tespit etmek amacıyla Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneklem olarak alınmış ve bu hastanede çalışanlar üzerinde anket uygulanmıştır. Anket analizi SPSS 17.0 ile analiz edilmiş ve tablolar halinde sonuçları açıklanmıştır Anahtar Kelimeler : İletişim, Motivasyon, Empati, Hastalar, Sağlık
Özet (Çeviri)
Communication is very important in health care delivery as it is in some other institutions. Just because the matter is human health, getting information about their own or relatives' health is one of the basic human rights. However, sometimes problems which stem from miscommunication or lack of communication of both the health personnel and patients and their relatives may come up. When these problems, whether they stem from the patient or her/his relatives or from the health personnel, are not solved, they may cause further problems (violence, fight etc.) In a healthy communication the contentment and the motivation of the health personnel is significant but because of their health problems the despondency and the stress level of the patients is known to be high and this situation causes some troubles such as communication barriers arising from the decline of empathy, misunderstanding or even not understanding each other at all. The aim of this study is to state the causes of the communication problems in health institutions, and to give suggestions about the methods which are more convenient to overcome these problems. To determine the causes of the problems and communication barriers Gazi Yaşargil Training and Research Hospital is sampled and a questionnaire is conducted with the health personnel of the hospital. The analysis of the questionnaire is carried out by using SPSS 17.0 and the conclusions are explained in tables.