Yetenek yönetimi bileşenlerinin çalışan memnuniyetine etkisi üzerine finans sektöründe bir uygulama
A case study for the effect of the major components of the talent managament approach on the employee satisfaction in finance sector
- Tez No: 383994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı çağımız işletmelerinin sürdürülebilir rekabet üstünlüğünü oluşturan çalışanların, memnuniyeti üzerindeki liderlik uygulamaları, yönetim kabiliyetleri, ileri yonetim ve sistem oluşturma teknikleri, üst düzey yönetim yetenekleri, ödüllendirme ve performans değerlendirme teknikleri ve personel seçim kriterlerinden oluşan yetenek yönetimi bileşenlerinin etkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Ek olarak yetenek yönetimi uygulamalarının işletmelerin varlığını sürdürebilmesindeki en önemli faktörlerden olan insan kaynağı üzerindeki etkisini ortaya koyarak bu alandaki literatüre destek sağlanması amaçlanmıştır. Bu hedefin gerçekleştirilebilmesi için yedi alt boyutta, çalışan memnuniyeti ile ilgili olarak 53 soruluk bir anket uygulaması yapılmıştır. Toplam olarak 201 anket sonucu değerlendirmeye alınarak SPSS 17 programı yardımı ile istatistiki analizler uygulanarak güvenirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilmiş ve ardından faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri uygulanmıştır. Sonuç olarak etkin yetenek yönetimi uygulamalarının işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri icin kritik öneme sahip insan kaynağının memnuniyetini arttırması konusunda önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Adil ve güvenilir performans sisteminin çalışanların kuruma olan güven ve aidiyet duygusunu arttırdığı, aynı şekilde yöneticilerin çalışanları geri bildirim ile beslemesi çalışan memnuniyetini olumlu yönde etkileyen tespitlerin başında yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Yetenek Yönetimi, Çalışan Memnuniyeti, Ödül ve Performans
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effects of the talent management components such as leadership techniques, management capabilities, creation of advanced management and system, advanced management techniques, inclusiveness, rewarding and performance appraisal systems and employee selection criterias on company's human resource which is a major supporter of the sustainable competitive advantage for today's companies. In addition, it was supposed to pay attention to literature by realizing the effects of talent management practices on one of the vital pillar of companies, human factor. With same aim, the survey with 53 questions which has seven sub-categories related with employee satisfaction has been applied. Totally 201 survey results have been evaluated. Acquired data's validity and reliability controlled and examined by factor analysis, correlation analysis and regression analysis in SPSS 17 application. As a result, it has been explored that effective talent management practices have important influences on human resource who is the most critical element of the company for the survival of the companies. Fairly and trustable performance appraisal systemsand providing performance appraisal results feedback to the employee by the managers are the key activities to enhance employees' feeling trust and belonging to the company and naturally employee satisfaction. Key Words : Talent Management, Employee Satisfaction, Reward and Performance