Sağlık çalışanlarında zaman yönetimi (Kırklareli örneği)
Time management for health care workers (Kırklareli̇ sample)
- Tez No: 384002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışma, sağlık çalışanlarının zaman yönetimi hakkındaki görüşlerini ve zamanı etkin kullanabilme durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel türde yapıldı. Çalışmanın evrenini Kırklareli İli Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı bulunan 6 kamu hastanesinde görev yapan 1194 sağlık çalışanı oluşturmakta olup araştırmaya katılmaya gönüllü 303 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilen çalışmada örneklem rasgele seçilmiştir. Çalışma sonucunda; çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının çoğunluğunun kadın, 26 yaş – 30 yaş arasında, lise ve dengi mezunu % 72,3'ünün evli olduğu belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının % 38'inin idari memur-veri hazırlama elemanı ve kadrolu devlet memuru, mesleki deneyim yılı 6 yıl – 10 yıl arasında ve kurumda kıdem yılı da 1 yıl – 5 yıl arasında olduğu saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının %83,2'sinin zaman yönetimi eğitimi almadığı ortaya çıkmıştır. Sağlık çalışanlarının % 51,5'i zamanı değerlendirmede başarılı olmadığını ifade etmiştir. Boyut analizi sonucunda programlı çalışma boyutu yüksek, verimli çalışamama boyutu düşük, etkin çalışamama boyutu orta, çalışma ortamının etkisi boyutu orta ve planlı çalışma boyutu orta düzeyde bulunmuştur. Yine çalışma sonunda erkeklerin işlerinin, ziyaretçiler, yazışmalar ve gelen telefonlar nedeniyle daha çok bölündüğü, yöneticilerin ve diğer sözleşmeli çalışanların gelen telefon, görüşme vb işlerden ötürü zamanı verimli kullanamadığı görülmüştür. Sonuç olarak; çalışanların zaman yönetimi sosyo-demografik özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda; çalışanlara zaman yönetimi konusunda eğitimler düzenlenmesi, zaman yönetimi farkındalığı geliştirilmesi ve daha ayrıntılı araştırmalar yapılması önerilebilir. Anahtar Kelimeler : Zaman, Zaman Yönetimi, Sağlık Çalışanları
Özet (Çeviri)
The study has has been conducted in descriptive and cross-sectional form in order to determine the ideas of the health care workers on time management and whether they use the time efficiently. Target population of the study consists of 1194 health care workers who are working in six hospitals which depend on the Publc Hospitals Union of Kırklareli Province and the samples were chosen randomly among the 303 health care workers who took part in the study voluntarily. As a result of the study, it has been determined that health care workers who participted in the study were mostly women between the ages of 26 and 35 and that the participants have graduated from a high school or from an equivalent school and 72.8% of them are married. It has been found that 38% of the health care workers are administrative officers- data preparation staff and public servants with 6-10 years professional experience and that their years of seniority in the institution range between 1 and 5 years. It has also been found that 83.2% of the health care workers haven't received training in time management. 51.5% of the health care workers have stated that they are not successful at time management. As a result of the factor analysis, it has been found that programmed working dimension is high, dimension of not being able to work efficiently is low, dimension of not being able to work actively is moderate, dimension of the working environment effect is moderate and the dimension of planned working is moderate. At the ebd of the study, it is seen again that male personnel are more interrupted by visitors, correspondence and by incoming phone calls, and tit has been observed that the managers and the contracted personel can't use the time efficiently because of incoming phone calls, meetings and things like that. In conclusion, time management of the personnel varies according to their socio-demographic characteristics. In accordance with the findings of the study, organizing training sessions for the employees on time management, raising awareness on using time management and conducting more detailed studies can be suggested. Key Words : Time, Time Management, Health Care Workers