Mobbing, etkileri ve mobbing'le mücadele (istanbul hizmet çalışanları sektörü örneği)
Mobbing, its effects and struggle against mobbing
- Tez No: 384003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, özellikle hizmet sektörlerinde çalışan kişilere uygulanan mobbing, mobbing'in kişiler üzerindeki etkileri ve mücadele etme yöntemleri üzerinde durulmuştur. Tezin birinci bölümünde mobbing'in ne olduğu, tarihsel gelişimi, mobbing ile ilişkili kavramlar ve mobbing'in yönetsel faktörlerle olan ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, mobbing uygulamalarının hizmet sektörü çalışanları üzerindeki etkileri, mobbing uygulayan ve maruz kalanların kişilik özellikleri, mobbing'in çalışanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etki ve zararlar ile şirketleri mobbing yapmaya iten faktörler ile ilgili detaylı olarak bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, mobbing'i engellemeye yönelik olarak yapılması gerekenler ile mobbing'le baş etmek için ne gibi önlemler alınması gerektiği ve nasıl stratejiler izlenmesi gerektiği konusunda çeşitli yöntemler açıklanmıştır. Tezin son bölümü olan dördüncü bölümü ise uygulama bölümüdür. Hizmet sektörü çalışanlarından 100 kişiye uygulanan anket sonuçları, SPSS programı kullanılarak cevapların frekans dağılımları çıkarılmış ve verilen cevaplara göre analizler yapılarak çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mobbing, psikolojik taciz, psikolojik şiddet, iş yerindepsikolojik yıldırma
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of mobbing directed at people who work in corporate companies, as well as the methods to struggle with it are examined. In the first part of the thesis, the meaning of mobbing, its historical development and concepts related to mobbing are defined. In the second part, detailed information about the effects of mobbing on corporate workers is analyzed. The characteristics of people who perform and experience mobbing are described. The negative effects of mobbing on employees are discussed. Besides, the factors that motivate companies to realize mobbing are listed. In the third part, ways to prevent mobbing as well as measures to take and strategies to follow to cope with mobbing are explained. The fourth part of the thesis is the application part. A survey has been applied to 100 corporate company workers. By the help of the SPSS program, the frequency distribution of the answers is found and various outcomes have been reached according to this survey. Key Words : Mobbing, Workplaces Bullying, psychological violence, jobstress