Toplam kalite yönetimi ve insan kaynakları ilişkisi
Relationship of total quality management and human resources
- Tez No: 384006
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Toplam Kalite Yönetimi, müşteri ihtiyaçlarını yerine getirebilmek için kullanılan insan, iş, ürün ve/veya hizmet kalitelerinin sistematik bir yaklaşım ile tüm çalışanların katkıları ile sağlanmasıdır. Toplam Kalite Yönetimi çağın getirdiği yenilik ve ihtiyaçlar paralelinde istek ve beklentileri sürekli değişkenlik gösteren müşterilerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve beklentilerinin karşılanması prensibini vurgulamaktadır. Toplam Kalite Yönetimi; uzun dönemde müşterilerin tatmin olmasını başarmayı, kendi personeli ve toplum için yararlar elde etmeyi amaçlar ve kalite üzerine yoğunlaşır. Toplam Kalite Yönetimine geçiş sürecinde, tüm çalışanları kapsayacak bir şekilde bireysel düzeye indirilemeyen değişim çabalarının istenen sonucu vermesi beklenemez. Toplam Kalite Yönetimi uygulama sürecinde ise, Toplam Kalite Yönetimini destekleyecek bir örgüt kültürü oluşturulmadan, çalışanların Toplam Kalite Yönetimi ile uyumlu davranışları geliştirmesi ve sürdürmesi sağlanmadan başarı beklenemez. Toplam Kalite Yönetimi, gelişme anlayışı ile müşteri beklentilerini tam olarak karşılamayı hedefleyip, bunu gerçekleştirebilmek amacıyla önlemeye dayalı bir yaklaşım benimseyen ve insan unsurunu tüm faaliyetlerin merkezine yerleştiren bir yönetim biçimidir. Bu nedenle de, günümüz koşullarında işletmelere önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır. Çalışmanın bir diğer başlığı olan 'İnsan Kaynakları' tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi artık Türkiye'de de insan kaynaklarına gereken önem verilmeye başladı. İnsan kaynakları departmanları son 10 yılda firmalar içerisindeki konumlarını daha da güçlendirip, firmaların maddi varlıklarının yarışında, insan kaynakları büyük önem taşımaktadır. Küresel rekabette firmalar güçlü insan kaynakları stratejileri ile yarışta önemli bir gücü ellerinde bulunduruyor. Çalışmanın birinci bölümünde; Toplam Kalite Yönetiminin uygulanabilirliği, yararları, amaçları, kapsamı vb. konular ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; İnsan Kaynakları ve benzer kavramlar ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise; bu iki unsurun birbiriyle olan ilişkisi üzerine vurgu yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kalite, Toplam Kalite Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi
Özet (Çeviri)
Total Quality Management, people used to be able to fulfill customer needs, business, products and / or services with the support of all employees and to provide a systematic approach to quality. The novelty of the age and needs of Total Quality Management in line with customers' constantly changing needs and expectations of the highlights of the principle of identifying the needs and expectations are met. Total Quality Management, in the long term to achieve the satisfaction of customers, its staff, and aims to achieve benefits for the community and focus on quality. Total Quality Management in transition, to cover all employees in change efforts deducted from the individual level to be expected to give the desired result. In the process of implementation of Total Quality Management, Total Quality Management of the culture of an organization created to support, develop and maintain the behavior of employees without ensuring compliance with the Total Quality Management is not expected success. Total Quality Management, with the understanding that the development target to meet customer expectations fully, in order to perform it adopts an approach based on prevention and the human element is a management technique that places the center of all activities. Thus, providing a significant competitive advantage to businesses in today's conditions. Another study with the title“Human Resources”as in all countries of the world now in Turkey began to be given attention to human resources. Human resource departments to strengthen their position in the last 10 years, companies, firms race to tangible assets, human resources is of paramount importance. Companies with strong human resource strategies in global competition, an important force in the race in their hands. In the first part of this study, the applicability of Total Quality Management, benefits, objectives, scope and so on. issues were discussed. The second part of this study, Human Resources, and similar concepts are discussed. In the last part of this study, emphasis is placed on the relationship between these two elements with each other. Keywords : Quality, Total Quality Management, Human Resources