Karadenız teknik üniversitesi diş hekimliği fakültesinde eğitim gören 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin özel bakım gereksinimli hastaların ağız ve diş sağlığı durumlarının yönetimine yönelik farkındalıklarının, bilgi, tutum düzeylerinin ve eğitim ihtiyaçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness, knowledge, attitude levels and their educational needs of undergraduate 4th and 5th year students of karadeniz technical university faculty of dentistry regarding the management of oral and dental health status of special care need patients
  1. Tez No: 878777
  2. Yazar: ALEYNA KALAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Özel bakım gereksinimli bireyler, toplumun diğer kesimlerine oranla ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yararlanma konusunda daha dezavantajlı konumdadırlar. Bu çalışmada 2023-2024 yıllarında dördüncü ve beşinci sınıfta eğitim gören diş hekimliği öğrencilerinin; özel bakım gereksinimli hastaların ağız ve diş sağlığı süreçlerinin yönetimi ile ilgili farkındalık, bilgi, tutum düzeylerinin yanı sıra konu ile ilgili olarak eğitim ihtiyaçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma amacı doğrultusunda istenilen verilere ulaşmak için 2023-2024 yıllarında dördüncü ve beşinci sınıfta eğitim gören diş hekimliği öğrencilerine (n=163) özel bakım gereksinimli hastaların ağız ve diş sağlığı durumlarının yönetimine yönelik farkındalık, bilgi seviyesi, tutum düzeyi ve eğitim ihtiyaçlarını değerlendirmek için anket uygulandı. İstatistiksel analizler sırasında tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Individuals with special care needs are at a disadvantage compared to other segments of society in terms of benefiting from oral and dental health services. This study aims to evaluate the awareness, knowledge, and attitudes of fourth and fifth-year dental students in the 2023-2024 academic years regarding the management of oral and dental health processes of patients with special care needs, as well as their educational needs on this subject. To obtain the necessary data for the study's objective, a survey was conducted among fourth and fifth-year dental students (n=163) in the 2023-2024 academic years to assess their awareness, knowledge level, attitude, and educational needs regarding the management of oral and dental health conditions of patients with special care needs. Descriptive statistics and the chi-square test were used during the statistical analyses. In all analyses, a p-value of less than 0.05 was considered significant. According to the survey results, it was found that students had an idea about the concept of dentistry for patients with special care needs (75.5%) and considered this field as a specialty (58.9%), with female students more likely to view this field as a specialty compared to male students (p=0.049). Students indicated that academic staff (18.4%) were mostly influential in forming their opinions about this field. It was found that the highest proportion of students defined individuals with physical and mental disabilities (28.8%) as individuals with special care needs among disadvantaged groups. In the knowledge level section of the survey, statistically significant differences were found between genders in the questions about 'preventive and restorative procedures in individuals with special care needs' (first question, p=0.004), 'care recommendations for individuals with special care needs' (fifth question, p=0.025), and 'preoperative evaluation in individuals with special care needs' (ninth question, p=0.010), with female students performing better than male students.