Sağlık kurumlarında örgütsel stres kaynakları ve stres yönetimi (Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi örneği)
Organizational stress resources and stress management in medical institutions (Sample of Diyarbakır Obstetrics and Infantile Diseases Hospital)
  1. Tez No: 384014
  2. Yazar: NURAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Stres genellikle bireyin birçok etkinliğini etkileyen ve verimliliğini olumsuz şekilde etkileyen bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Bireyler ile çevresinde bulunanların etkileşimini içeren, tutum ve davranışlarına yön veren güç, ya da organizmanın bazı uyarıcılara beden ve zihinsel sağlığının tehdit edilmesi ile ortaya çıkan bir durum olarak tanımlanmaktadır. Sağlık hizmetlerinde çalışanlar da yoğun stres altında çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Özellikle uzun süreli çalışma, yetersiz personel, gelir azlığı gibi etmenler çalışanlar üzerinde ciddi stres etkisi yaratmakta ve çalışanların verimliliğini ciddi oranda düşürmektedir. Çalışmamızda konumuzun teorik altyapısını oluşturan stres ve örgütsel stres kavramları üzerinde durulmuş, stresin bireylerde görülen belirtileri verilmiş, stresin örgütler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çeşitli kaynaklardan yararlanarak stres yönetimi konusu incelenmiş, yorumlamalar yapılmıştır. Sağlık çalışanlarının stres konusundaki görüşleri analiz edilmiş ve çıkan sonuçlar yorumlanarak sonuç kısmında durum değerlendirmesi yapılmıştır Anahtar Kelimeler : Stres, Stres yönetimi, Sağlık
Özet (Çeviri)
Stress comes out as a conception which reduces the effectiveness and that affects negatively the productivity of an individual. Stress is defined as a condition including the interaction between individuals and their vicinity; that occurs threating physical and mental health of organism or power which shapes the attitudes and behaviors of an individual. On the other hand, health care workers also have to work under stress. Specifically, factors such as long-term working hours, insufficient staff and lack of income create a severe effect of stress on employees and that case significantly decreases their productivity. This study is aimed to determine the conception of organizational stress and its symptoms and effects seen on individuals and the organizations. The issue of stress management has been examined benefiting from variety of sources. In our study, the views of health care workers have been analyzed and the results also have been evaluated in the conclusion. Key Words : Stress Stress Management, Health