Hemşirelerin yöneticilerinde algıladıkları güç tipleri ve tercihleri (Özel Deniz Hastanesi örneği)
Percieved power types and prefences by nurses from thei̇r managers(Example of the Private Naval Hospital)
- Tez No: 384017
- Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Güç kavramı her yöneticinin örgüt içindeki başarısını etkilediği gibi hemşirelik hizmetleri yönetiminde de önemlidir. Yöneticinin etkin olabilmesi için örgüt içinde belli bir güce sahip olabilmesi ve bu gücünü yönetebilmesi gerekmektedir. Buradan hareketle, bu çalışmada yönetici hemşirelerin yöneticilerinde algıladıkları ve tercih ettikleri güç tipleri ve düzeyleri analiz edilmiş ve aralarındaki farklar gücün boyutları bazında incelenmiştir. Araştırma hemşirelerin yöneticilerinde algıladıkları güç tipleri ve tercihlerini ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar algılanan gücün boyutları bazında incelendiğinde, en yüksek düzeyde algılanan gücün tipi pekiştirici güç, en düşük düzeyde algılanan güç tipinin ise zorlayıcı güç olduğu tespit edilmiştir. Ancak, pekiştirici güç ile meşru güç birbirine çok yakın düzeyde algılanmaktadır. Boyutlar bazında incelendiğinde, en yüksek düzeyde tercih edilen güç tipi pekiştirici güç iken, en düşük düzeyde algılanan güç tipi zorlayıcı güçtür. Hemşirelerin algıladıkları güç ile tercih ettikleri güç düzeyleri, gücün boyutları açısından karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, hemşirelerin tercih ettikleri güç düzeylerinin algıladıkları güç düzeylerinden daha yüksek olduğu ve aradaki farkın bilimsel açıdan anlamlı olacak kadar çok olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, pekiştirici gücün meşru güç ile pozitif yönde güçlü bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Buna karşın, pekiştirici güç ile zorlayıcı güç arasında ve zorlayıcı güç ile meşru güç arasındaki pozitif yönde zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : HemĢirelikte Yönetim, Güç, Güç Kaynakları, Güçlendirme
Özet (Çeviri)
The concept of power as it affects the success of every manager in the organization is also important at nursing services management. Manager swith in the organization to be effective, have to be a certain power, and they must be able to manage that power. From this point, in this study nurse managers who are perceived and preferred power types and levels from their managers have been analyzed and the differences between them have been examined on the basis of the dimensions of power. This research has been carried out in order to uncover the types of power and their preferences of nurses' managers that are percieved by nurses. When the obtained results examined on the basis of the dimensions of the perceived power, the highest level of the type of power was reinforcing power in case the lowest one detected as coercive power. However, the reinforcing power and legitimate power have been perceived very smilar levels. When examined on the basis of dimensions, the coercive power which is preferred the lowest level of the type of power while the reinforcing power is the highest one. Perceived power and preferred power levels by nurses have ben compared regarding to the dimensions of power. According to the obtained results, power levels which are preferred by nurses are higher than the perceived power levels and the difference between of them have been determined as significantly far enough from the scientific point. Besides, a strong positive relationship has been determined between reinforcing and legitimate power. In contrast, weak positive relationships have been determined between reinforcing-power with coercive power and coercive power with legitimate power. Key Words : Management in Nursing, Power, Power Sources, Strengthening