Yoksullukla mücadelede sivil toplum kuruluşlarının rolü
Non-governmental organization's role in struggling against poverty
- Tez No: 384035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Küresel bir boyuta sahip olan yoksulluk, gelişmişlik düzeyleri her ne olursa olsun tüm ülkelerin ortak sorunu olmuştur. Yoksulluk bu gün uluslararası bir boyut kazanmıştır. Yoksulluk, kişilerin hayatlarını idame ettirebilmeleri için gerekli asgari ihtiyaçlarını karşılayamama durumunu ifade etmektedir. Yoksulluk bireylerin kültürel, siyasal, eğitim, sosyal güvenlik, sağlık ve çalışma hayatıyla ilgili imkanlara ulaşmamasıdır. Yoksulluk sadece ekonomik sorunlara bağlı bir kavram olmayıp, sosyal, politik ve kültürel sorunları da içeren çok boyutlu bir kavramdır. 1990 yılında Dünya Bankası tarafından oluşturulan Dünya Bankası Kalkınma Raporunda yoksulluğun ana tema olarak işlenmesi yoksulluk çalışmalarına ivme kazandırmış, konu sadece ekonomik sorun olmanın ötesine geçmesi ile uluslararası kuruluşların da dikkatini çekmeye başlamıştır. Yoksullukla Mücadelede Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü başlıklı bu çalışmada: Türkiye'de ve dünyada yoksulluğun ulaşmış olduğu boyutlar gösterilerek, yoksullukla mücadele konusunda gerçekleştirilen faaliyetler belirtilmekte ve yoksullukla mücadelede sivil toplum kuruluşlarının önemli derecede etkili olduğu ifade edilmeye çalışılmıştır. Sosyal devlet anlayışı dolayısıyla devletler, yoksullukla mücadele konusunda hem merkezi hem de yerel tüm olanaklarını kullanmaktadırlar. Ancak bu konuda gerçekleştirilen tüm faaliyetlere rağmen istenilen sonuçlara ulaşılamamaktadır. İşte bu noktada sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden sivil toplum kuruluşları önemli roller üstlenmektedir. Devletten bağımsız, tamamen gönüllük esasına dayalı olan bu kuruluşlar yoksullukla mücadelede devletin yetersiz kaldığı alanlarda tamamlayıcı roller üstlenmektedir. Bu çalışmada sivil toplum kuruluşlarının yoksullukla mücadele konusunda devletin eksik kaldığı veya ulaşamadığı alanlarda tamamlayıcı roller üstlendiklerini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty, which has a global aspect, have become a common issue for all countries regardless of their development level. Nowadays, poverty has an international aspect. Poverty means that individuals can not to meett heir minimum requirements to sustain their lives. It also refers that individuals can not to access the opportunities cultural, political, educational, socialsecurity, health and work life. Poverty is not only related to economic issues, but also it is a multi-dimensional concept including social, political and cultural issues. Since the discussion as main topic in World Bank Development Report, published in 1990, studies on poverty have increased. Since the topic has transcended being an economical issue, it has started to attract the attention of international organizations. In this study Role of Non-Govenmental Organizations in Struggling ageinst Poverty: levels of poverty in Turkey and World, activites to combat with poverty and the importance of Non-Govermental Organizationsto combat with poverty have been included. States are utilizing all their central and local resources to struggle with poverty because of social state concept. Despite all activities in this area, desired results are not achieved. At this point, non-govermental organizations with social responsibility consciousness have very important roles. These organizations, independent from States and based on voluntariness, have a complementary role where States come up short in struggling with poverty. This study aims to point out the complementary roles of non-govermental organizations in the areas where States come up short in struggling with poverty.