Statik ve dinamik germe egzersizlerinin ayak bileği kuvveti ve denge üzerine etkisi
The effects of static and dynamic stretching exercises on ankle strength and balance
  1. Tez No: 384201
  2. Yazar: AYDIN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ SÜLEYMAN GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Spora katılımın artmasıyla spor yaralanmaları sayısında artış meydana gelmiştir. Spor yaralanmalarından korunmada çeşitli faktörler mevcuttur. Kuvvet, denge ve esneklik bu faktörlerden bazılarıdır. Bu çalışmanın amacı farklı tiplerde germe egzersizlerin kuvvet ve denge üzerine etkisini saptamak ve bu verileri spor yaralanmalarından korunmada kullanmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 25 ile 30 arasında olan daha önce herhangi bir ayak bileği yaralanması geçirmemiş olan 20 sağlıklı sedanter birey alınmıştır. Deneklere kontrol ölçümlerinin yapılacağı günler dışındaki günlerde statik veya dinamik germe egzersizleri yaptırılmıştır. Deneklere 6 farklı günde 3 kez izokinetik kuvvet testi 3 kez de denge testi yaptırılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Dinamik germe egzersizi sonrası yapılan kuvvet testlerinde 120 °/sn hızda plantar fleksiyonda kontrol grubuna göre anlamlı bir artış saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: An increase in sports injuries has been occured due to increased participation in sports. There are various factors about avoiding sports injuries including strength, balance and flexibility. The aim of this study is to determine the effects of different types of strecthing exercises on strength and balance, and use the outcomes for preventing sports injuries. Material and Method: 20 healthy sedantary individuals with ages between 25-30 who haven't any ankle injury history were included to this study. Static and dynamic stretching exercises were done by subjects in 6 different days, but they didn't have any exercises on the days of control measurements. 3 isokinetic strength and 3 balance tests applied to subjets on 6 different days. The obtained data were analyzed statistically. Results: There was a significant increase in strength tests taken after dynamic exercises at the speed of 120 degree/second on plantar flexion, comparing with the control group(p0,05).