Trabzon içme sularında bazı kalite parametrelerinin araştırılması
Investigation of some prameters of drinking water in Trabzon
  1. Tez No: 38425
  2. Yazar: MEHMET ASLAN KANCA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BASRİ ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trabzon içmesuyu (Değirmendere ham suyu) ve arıtılmış içme suyunda (temiz su) yapılmış olan fiziksel ve kimyasal analizlerden; Bulanıklık, Sıcaklık, pH, Bakiye klor, Al3+ analizleri günlük, Fe2“1”, Mn2+, NO2“ NO3”, NH3, Organik madde, S04=, PO4-*-, Cl", Toplam serdik, Ca2+, Mg2+ ve Alkalinite analizleri ise haftalık olarak, gece ve gündüz belirli zamanlarda bir yıl süreyle (1 Ocak -15 Aralık 1994) devamlı takip edilip, bulunan değerler, aylık ortalamalar halinde verilmiştir. Numuneler, Trabzon-Esiroğlu mevkii arıtma tesisi girişi (ham su) ve tesis çıkışı (arıtilmış-temiz su) noktalarından temin edilip anında analize tabi tutulmuştur. Bulunan değerlerin, aylık ortalamaları alınarak, tablo ve grafikler halinde verilip, özellikle ham sudaki kirliliğin nedeni ve zamanı araştırılmıştır. Temiz su için bulunan değerler, TSE, APHA, WHO-I, WHO-E, standartları ile karşılaştırılarak bu standartlara uyduğu görülmüştür. Dolayısıyla tayin edilmiş olan parametreler açısından su temiz olup, kullanılmasında sağlık yönünden bir sakınca yoktur. Anahtar Kelimeler : İçmesuyu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of some parameters of drinking water in Trabzon In this study, some of the physical and chemical parameters were analyzed for Trabzon drinking water and raw water; Turbidity, Temperature, pH, Residue chlorine, Al^+ analyses per day, Fe^+, Mn^“1”, NO3“, NO2”, NH3, Organic compounds, SC«4=, PO^“, CI”, Total hardness, Ca^4", Mg2+ and basic analysis were done weekly, day and night in a certain time for one year period. (January 1st - December 15m,1994). Data obtained calculated and given as monthly average. The samples were collected from Değirmendere River reservoir before and after the municipal water treatment plant at Esiroğju, Trabzon and immediately analyzed. Results were given as tables and figures by taking monthly average. In this work, especidly the cause and time of pollution for crude water were investigated. Data obtained for clean water were compared with TSE, APHA, WHO-I and WHO-E standarts and were found to be acceptable to this parameters. Therefore, determined parameters of water is clean and there is no harmful effects for human health.