Tanısal koroner anjiyografiye inflamatuar yanıt: Transradial ve transfemoral yolun karşılaştırılması
Inflammatory response to diagnostic coronary angiography: Comparison of transradial and transfemoral approaches
- Tez No: 947349
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ARAT ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Perkutan Koroner Girişimler(PKG) sırasındaki koroner arter hasarına bağlı olarak inflamatuar yanıtın tetiklendiği ve inflamatuar belirteçlerin yükseldiği bilinmektedir. Goldberg ve arkadaşlarıtransfemoral tanısal koroner anjiyografinin (KAG) de PKG olmaksızın inflamatuar belirteçleri artırdığını göstermişlerdir. Günümüzde radial arter yoluyla tanısal anjiyografi giderek daha yaygın kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı transradial KAG ile oluşan inflamatuar yanıtı saptamak, transfemoral ve transradial yolları inflamatuar yanıt açısından karşılaştırmaktır. YÖNTEM Çalışmaya Aralık 2017- Aralık2018 (12 ay) süresince İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa, Kardiyoloji Enstitüsü'ne stabil angına pectoris (SAP) tanısıyla başvuran, transradial veya transfemoral yaklaşımla KAG planlanan 42 kadın 54 erkek olmak üzere 96 hasta dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastalar SAP tanısı ile yatışlarından itibaren prospektif olarak takip edildi. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, özgeçmiş, kullandıkları tedaviler),işleme ait özellikler, 2. Ve 48. saat muayenelerinde hematom/ekimoz/tromboz gibi komplikasyonların varlığı KAG sırasında, önceden hazırlanan çalışma formuna kaydedildi. GFR75 yaş, LVEF
Özet (Çeviri)
In the course of percutaneous coronary interventions (PCI), endothelial injury of coronary arteries triggers inflammatory response and inflammation markers rise. Goldberger and his colleagues demonstrated that transfemoral coronary angiography (CAG) without PCI causes rising in the inflammation markers. Transradial approach has become a popular method for CAG. In this study, we aimed to evaluate inflammatory response to CAG and to compare the inflammatory response of transradial and transfemoral approaches. We included 96 consecutive patients (42 female, 54 male) presenting with stable angina pectoris (SAP) and underwent transradial or transfemoral angiography between December 2017 and December 2018. All patients were followed prospectively. Demographic and clinical characteristics, total angiography and fluoroscopy time, contrast media volume, quantity of X-ray, access site, number of puncture attempts, use of sedation, size of sheath and catheters, occurrence of radial artery spasm was , contents of intrarterial cocktails,ing complications during in hospital period and angiographic findings were recorded . Patients with an estimated glomerular filtration rate of