Abdominal AORT anevrizması tarama programı
Abdominal aortic aneurysm screening program
- Tez No: 384294
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BENGİSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, General Surgery, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Abdominal aort anevrizması (AAA) kabaca tüm ölümlerin %1'ine, yaşlılar arasındaki ölümlerin ise %2'sine neden olmaktadır. İleri yaş, erkek cinsiyet ve sigara AAA için en önemli risk faktörleri arasında sayılmaktadır. AAA çoğunlukla asemptomatiktir. Genellikle başka bir şikayet için yapılan rutin bir karın muayenesinde veya bir görüntüleme sırasında insidental olarak saptanır. Saptanamayan AAA'lar ise rüptür riskiyle karşı karşıyadır. Yüksek oranda mortaliteye neden olan rüptür ile anevrizmanın çapı arasında korelasyon bulunmaktadır. Rüptüre AAA mortalite oranlarının çok yüksek olması ve tedavi edilebilir olması bu hastalığın toplumda taranmasını gündeme getirmiştir. İngiltere, Danimarka, Norveç, İsveç ve Avustralya gibi birçok ülkede AAA tarama çalışmaları yapılmıştır. Bir pilot çalışma olarak tasarlanan ve 01/07/2013 – 01/07/2014 tarihleri arasında yapılan çalışmamıza, Keçiören ilçesinde bulunan 62 Aile Sağlığı Merkezi'nden yönlendirilen 60 yaş ve üzeri 239 erkek gönüllü başvurdu. Çalışmadan çıkarma kriteri, önceden bilinen AAA olması olarak belirlendi. Başvuranların tümü çalışmaya dahil edildi. Tüm gönüllülere B-mod ultrasonografi yapılarak en geniş olduğu yerde infrarenal aortun eksternal (dıştan-dışa) çapı anteroposterior ve transvers olarak ölçüldü. 11 kişide (%4,6) anevrizma tespit edildi. Çalışmamızda sigara içme öyküsü olanlarda AAA riskinin arttığı (Odds oranı 12,75; %95 güven aralığı, 1,21 – 134,36), miyokard enfarktüsü ve koroner anjiyografi öyküsü olanlarda da ayrı ayrı AAA'nın daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca aort AP ve transvers çaplarının boy ile doğru orantılı olduğu gösterilmiş, DM ve PAH öyküsü olanlarda ise bu çapların daha küçük olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmamızda tespit edilen AAA oranı literatür ile uyumludur. Fakat bu çalışma küçük ölçekli bir pilot çalışma olarak yapıldığından çok daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır. Yapılacak büyük ölçekli çalışmalar prevalans hakkında daha fazla bilgi sağlayacak ve yapılacak maliyet analizleri ile meme kanserinde olduğu gibi bir toplum taraması başlatılmasının gerekliliği anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Abdominal aortic aneurysms (AAA) roughly causes 1% of all deaths and 2% of deaths amongst elder people. Older age, male gender and smoking are considered most important risk factors for AAA. AAAs are usually asymptomatic. In general, AAAs are detected incidentally during a routine abdominal examination or imaging. If undetected, AAA may cause ruptured aorta. There is a correlation between the diameter of aneurysm and rupture rate. Because of AAA is a curable disease and has high mortality rate when ruptured, screening studies were performed in many countries such as England, Denmark, Norway, Sweden and Australia. Through 62 family health centers located in Keçiören county, 239 male volunteers aged 60 years and over were admitted our research which is designed as a pilot study between 01/07/2013 – 01/07/2014. Only exclusion criteria was known AAA. All attendants were included. All volunteers were scanned with B-mode ultrasonography and widest external aortic diameters were measured anteroposteriorly and transversely. Aneurysm were detected in 11 volunteers (4,6%). In our study, a history of smoking has been found to increase the risk of AAA (Odds ratio 12,75; 95% CI, 1,21 – 134,36) and AAA has been found to be more frequent in subjects with a history of myocardial infarction and coronary angiography separately. In addition to this, AP and transverse aortic diameters have been shown to proportional to height, but in subjects with a history of diabetes and peripheal arterial disease, it was found that AP and transverse diameters were smaller. In conclusion, our findings were compatible with the literature. However this research was performed as a pilot study, there is a need of larger studies. Thus larger studies will provide important information about the prevalence of the disease and the cost-effectivity of a whole population screening programme.