Broyler rasyonlarına katılan A, B ve E vitaminlerinin gereksinim sürelerinin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 47831
  2. Yazar: ENGİN YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. RIFAT OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Bu araştırma, broyler rasyonlanna katılan A, D3 ve E vitaminlerinin gereksinim sürelerim saptamak amacıyla düzenlenmiştir. 4 grup halinde yürütülen deneme 7 hafta sürmüş; bu vitaminler 1. grubun rasyonlanna deneme süresince, 2. grubun rasyonlanna ilk 6 hafta, 3. grubun rasyonlanna ilk 4 hafta, 4. grubun rasyonlanna ise ilk 2 hafta ön karma olarak katılmıştır. Deneme sonu itibariyle piliçlerin ortalama canlı ağırlıklan 1., 2., 3. ve 4. gruplarda sırasıyla, 2158.4 g, 2161.1 g, 2125.5 g, 2086.3 g (PXX05); ortalama canlı ağırlık aruşlan, 2111.8 g, 2115.0 g, 2079.2 g, 2039.7 g (P>0.05); ortalama yem tüketimleri 3955.0 g, 3913.6 g, 3958.0 g, 3806.0 g (P>0.05); yem değerlendirme sayılan, 1.8746, 1.8507, 1.9014, 1.8672 (P>0.05); ölüm oranlan ise % 7.8, % 5.6, % 7.8, % 13.3 (P>0.05) bulunmuştur. Birim canlı ağırlık yem maliyeti bakımından gruplar arasındaki fark önemsizdir (P>0.05). ANAHTAR KELİMELER: Broyler, Vitamin A, Vitamin D3, Vitamin E
Özet (Çeviri)
his research was conducted to determine the requirement periods of A, D3 and E vitamins supplemented broiler rations. The experiment lasted 7 weeks by 4 groups.These vitamins were added to 1 st group rations for whole experimental period, 2 nd group rations for first 6 weeks of experimental period, 3 rd group rations for first 4 weeks of experimental period and to 4 th group rations for first 2 weeks of experimental period as a vitamin premix. According to the results obtained at the end of the research, the average live weights 2158.4, 2161.1, 2125.5 and 2086.3 g (PX).05); the average live weight gains 21 1 1.8, 21 15.0, 2079.2 and 2039.7 g (P>0.05); the average feed consumptions 3955.0, 3913.6, 3958.0 and 3806.0 g (P>0.05); the feed conversions 1.8746, 1.8507, 1.9014 and 1.8672 (P>0.05); mortality 7.8, 5.6, 7.8 and 13.3 % were respectively found for 1., 2., 3. and 4. groups. The differences among the groups were insignificant for the feed cost of one kg live weight gain (P>0.05). KEY WORDS: Broiler, Vitamin A, Vitamin D3, Vitamin E