Broyler rasyonlarına katılan tapiokanın büyüme ve bazı kan parametrelerine etkisi üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of tapioca in broiler diets on the growth and some blood parameters of chicks
- Tez No: 16609
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İÜ OZFT Yüksek lisans Tezi BROYIER RASYONLARINA KATILAN TAPİOKANIN BÜYÜME VE BAZI KAN PARAÎJET RELERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Mevlüt günal Ankara üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER 1991, Sayfa: 49 Jüri : Prof. Dr. Sahibe Çalışkaner Prof. Dr. Kâmil Doğan Prof. Dr. Nihat Özen Araştırmada; mısır-soya esaslı broyler rasyonla- rına farklı düzeylerde katılan tapiokanın büyüme, yem tü ketimi, yemden yararlanma ve bazı kan parametreleri üze rine etkileri araştırılmıştır. Denemede %0, % 10, %15, %20, % 25 düzeyinde mısırın yerine tapioka ikame edilerek, izokalorik ve izo- nitrojenik olarak hazırlanan rasyonlarla et-tipi piliçler 6 hafta süreyle beslenmişlerdir. Deneme sonunda 0-3 haftalık dönemde %10' un üze rindeki tapioka düzeylerinde canlı ağırlık ve canlı ağır lık artışı etkilenmemiş (P0.05), yem değerlendirme sayısında ise istatis tik bakımdan önemli düzeyde bir artış (P0.05). Grupları oluşturan hayvanların 1 kg canlı ağırlık artışının yem maliyeti dikkate alındığında sırasıyla; 1681.60 TL, 1640.20 TL, 1659.20 TL, 1655.10 TL, 1639.80 TL olarak tes bit edilmiştir (P>0.05). Araştırma sonuçlarına göre; broyler piliçlerin 42 günlük besi periyodunun 0-21 günlük döneminde %10 dü zeyinde; 21-42 günlük dönemde ise %25 düzeyine kadar ta- pioka kullanıldığında, önemli bir olumsuz etkide bulunma dığı, buna karşılık 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketi len yemin maliyetinin istatistik bakımdan önemli olmamak la beraber kontrol grubuna nazaran kısmen düştüğü sonucu na varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Broyler rasyonları, tapioka, ikame, i- zokalorik, izonitrojenik, canlı ağır lık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı, hemoglobin değeri, hematokrit değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF TAPIOCA IN BROILER DIETS ON THE GROWTH AND SOTffi BT-OOD PARAMETERS OF CHICKS Mevliit GUNAL Ankara University Graduate School of Natural ana Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Sahibe ÇAT.IŞKANER 1991, Page: 49 Jury : Prof. Dr. Sahibe ÇaTışkaner Prof. Dr. Kâmil Doğan Prof. Dr. Nihat Ozen The effects of tapiooa meal supplementation to the corn-soyabean meal based broiler rations at different levels on growth, feed consumption, feed efficiency and some blood parameters were investigated in this research. Daily meat-type chicks were fed the diets for 6 weeks in which corn replaced by tapioca meal at the levels of 0, 10, 15f 20, 25 $> respectively. The diets formulated as isocaloric and isonitrogenic. In the 0-3 week period live weight, live weight gains and feed consumption were not affected significantly by the diets contained more than 10 İ* levels of tapioca meal, but feed efficiency ratio increased significantly (P for females were obtained. Average liver weights of the broilers in the experimental groups were 49.56, 52.09, 53.33, 50.01 and 52.73 g in the males and 50.19, 45.22, 44.87, 45.88 and 46.42 g in the females; heart weights 9.70, 9.25, 8.67, 9.94 and 9.11 g in the males and 7.92, 7.79, 7.88, 6.61 and 8.29 g in the females; gizzard?i wei£hts 55.22, 59.73, 52.66, 54.77 and 56.97 g İA the males and 48.19, 50.82, 47.77, 51.74 and 50.76 g in the females; spleen weights 3.01, 3.02, 2.95, 2.92 and 2.58 g in the males and 3.13, 2.79, 2.44, 2.70 and 2.61 in the females, respectively. No significant differences were obtained among the groups according to the criteria studied, Peed costs for 1 kg weight gain were 1681.60, 1640.20, 1659.20, 1655.10 and 1639.80 TL for the groups respectively, The results show that during the first fattening period of 21 days of 10 f> and in the period of 21-42 days 25 i> of tapioca meal had no effects significantly but decrease the feed cost per kg live weight gain according to the control group. KEY WORDS : Broiler rations, tapioca meal, supplementation, isocaloric, isonitrogenic, live weight, live weight gain, feed consumption, feed efficiency, hemoglobin value, hematocrit value