Genç futbolcularda farklı motor parametreler ve kısa pas yeteneği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between different parameters and short pass motor ability in young soccer players
- Tez No: 394135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmamızın amacı bir süper lig futbol takımının altyapısında oynayan genç futbolcuların, kısa pas becerileri ile toplu-topsuz çabukluk ve dayanıklılık seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Fenerbahçe Spor Kulübü altyapısı gençlik geliştirme liginde oynayan, 13, 14, 15 yaş grubu 60 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların pas becerilerini ölçmek için LSPT (Loughborough Soccer Passing Test) test, toplu – topsuz çeviklik becerilerini ölçmek için Zig- Zag Test ve dayanıklılık seviyelerini ölçmek için Yo-Yo (Yo-Yo Endurance) Test uygulanmıştır. Sporculara tüm testler uygulandıktan sonra, 6 hafta süren, pas testine (LSPT) uygun teknik beceri antrenmanı yaptırılmıştır. Daha sonra tekrar testler uygulanmış ve aralarındaki ilişkilere bakılmıştır. Verilerin ortalama, minimum, maksimum ve standart sapma değerlendirmeleri için tanımlayıcı istatistik uygulanmıştır. Ön testlerin kendi içinde, son testlerin kendi içinde ve her iki testin beraber ilişkilerine bakmak için korelasyon analizi yapılmıştır. Testlerin yaşa göre değerlendirilmesi için tek yönlü varyans analizi ve iki test arasındaki gelişimi görmek için de eşleştirilmiş örneklem t testi uygulanmıştır. Değerlendirmeler sonucunda araştırma konusu olan pas test ile toplu – topsuz çeviklik ve dayanıklılık testleri arasında anlamlı bir ilişki sadece 14 yaş son testler sonucu pas test ile toplu çeviklik testi arasında tespit edilmiştir. Diğer tüm korelasyon verilerinde anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ancak testlerin yaş gruplarına göre değerlendirmeleri ve ön test son test değerlendirmelerinde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Sonuç olarak pas testi ile diğer parametreler arasında ilişki bulunamamıştır, ancak bu verilere sebep olarak da sporcuların antrenman yaşı, yapılan antrenmanın kalitesi, grup için oyuncu kalitesi ve kullanılan test bataryalarının etkisi olduğu düşünülebilir. Ayrıca yaşa göre gruplar arası anlamlı farklılık ve ön test son test sonuçlarındaki anlamlı farklılık, yapılan diğer araştırmalarla örtüşmekte ve bu tür uygulamaların gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is a super league football team of young players playing in the infrastructure, to investigate the relationship between short-passing skills with the public without the ball quickness and endurance levels. Research Fenerbahçe Sports Club playing in the background of youth development leagues, 13, 14, 15 age group were 60 male soccer players volunteered. LSPT to measure muscle skills of athletes who participated in the study (Loughborough Soccer Passing Test) tests, batch - to measure without the ball agility skills Zig- Zag Yo-Yo to measure test and resistance levels (Yo-Yo Endurance) test was administered. After all tests administered to athletes, 6 weeks, to pass the test (LSPT) was built in accordance with technical skills training. Then again applied and was analyzed to test the relationship between them. Data are average, minimum, maximum and standard deviation were applied descriptive statistics for reviews. First test in itself, last tests were performed correlation analysis to look at itself and the relationship with both tests. One-way analysis of variance and the paired sample t-test to see the development between the two tests were performed to evaluate the test by age. As a result of the past tense assessment under investigation public - without the ball a significant relationship between agility and endurance tests have been identified in only 14 years as a result of corrosion test last test batch agility test. All other correlations were not detected a significant relationship in the data. However, according to the age group of test evaluations and significant differences were observed in the pre-test post-test evaluation. As a result, there was no correlation between these parameters and to pass the test, but the cause of this data age of the athletes in training, the quality of the training done, the quality of players to group and is considered to be the effect of the test battery used. In addition, significant differences between groups for age and significant differences in pretest-posttest results are consistent with other research done and shows the necessity of such applications.