Vajinismus hastalarında travma yaşantıları ve bağlanma biçimleri
Attachment styles and traumatic experiences of the patients with vaginismus
- Tez No: 384354
- Danışmanlar: PROF. MEHMET RAŞİT TÜKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇLAR: Vajinismus ülkemizde en sık hastaneye başvuru nedeni olan kadın cinsel işlev bozukluğudur. Hastalık ve etiyolojiyle ilgili bilinmeyen birçok etmen vardır öyle ki tanımıyla ilgili tartışmalar dahi hala devam etmektedir. Çalışmamızın amacı vajinismus tanılı kadınların partnerleriyle ve aileleriyle olan bağlanma özelliklerinin sağlıklı kontrollerden farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Diğer bir amaç da bağlanma özelliklerine etki edebilecek ve vajinismus etiyolojisinde rol aldığı ileri sürülen çocukluk çağı travmalarının sıklığının vajinismus hastalarında sağlıklı kontrollerden farklı olup olmadığını araştırmaktır. HASTALAR: Çalışmamızın hasta grubunda DSM-IV TR'ye göre vajinismus tanısı alan 52 kadın, kontrol grubunu da SCID-I kullanılarak yapılan değerlendirmede hiç tanı almayan ve daha önce de psikiyatrik hastalık geçirmemiş olan 34 kadın oluşturmaktadır. YÖNTEMLER: Çalışmada hasta grubuna ve kontrol grubunda DSM-IV için yapılandırılmış klinik görüşme formu-I (SCID-I) ile psikiyatrik tanıları, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II(YİYE II) ile romantik ilişkilerindeki bağlanma özellikleri, Ana Babaya Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) ile anne ve babalarına bağlanma şekilleri, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği Kısa Formu (CTQ-28) ile de 20 yaşından önceki travma yaşantıları değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmada vajinismus grubunun kontrol grubuna göre YİYE'nin kaygı ve kaçınma bölümlerinden aldıkları puanların ortalaması, CTQ-28'in duygusal ihmal, duygusal istismar ve fiziksel ihmal bölümlerinden aldıkları puanların ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Anneye ve babaya bağlanma şekilleri ve çocukluk çağı cinsel ve fiziksel istismarı açısından gruplar arasında farklılık saptanmamıştır. SONUÇLAR: Vajinismus hastalarında yakın ilişkilerindeki bağlanma kaygısı ve kaçınması kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksektir. Çocukluk çağında ihmal ve istismara uğrayan çocukların gelecekte güvensiz bağlanma şekilleri geliştirdikleri bilinmektedir. Bu sonuç vajinismus grubunun CTQ-28 deki duygusal ihmal, istismar ve fiziksel ihmal bölümlerinden de anlamlı olarak yüksek puanlar alması ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Vaginismus is the most frequent sexual dysfunction disorder in women that results in seeking medical help in Turkey. There are a lot of unknown things about disease and its etiology. Discussions about its definition still continue. The aim of our study is to investigate whether there is any difference between attachment types of women with vaginismus and women who are healthy controls. Another aim of the study is to investigate whether there is any difference in childhood maltreatment between women with vaginismus and healthy controls. PATIENTS:The patient group of our study included 52 women who fulfill DSM-IV TR criteria for vaginismus. The control group included 34 women who never had any psychiatric problems and who had no diagnosis according to SCID-I. METHODS: We used SCID-I to evaluate any possible pschiatric diseases that women with waginismus and women in control group might have. We used Experiences in Close Relationship Scale-II to evaluate participants' attachment styles in their romantic relationships, Parental Bonding Instrument (PBI) to evaluate participants' family attachment styles, The Childhood Trauma Questionnaire (CTQ; 28-item version) to evaluate participants' childhood maltreatment. RESULTS: Women in vaginismus group had significantly higher scores at attachment anxiety and avoidance subscales; emotional neglect, emotional abuse and physical neglect subscales of CTQ-28 than control group. There was no significant differance between groups in PBI and in sexual and physical abuse subscales of CTQ-28. CONCLUSIONS: Women with vaginismus have higher attachment anxiety and attachment avoidance than women in control group. It is known that children who are maltreated have insecure attachment styles in the future. This result is consistent with our findings of higher emotional abuse and neglect and physical neglect during childhood in the vaginismus group.