Vajinismus hastalarında çocukluk çağı travma yaşantılarının ve disosiyatif özelliklerin araştırılması
Examination of childhood traumatic experiences' dissociative features for vaginismus patients
- Tez No: 485483
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, vajinismus hastalarında çocukluk çağı travma yaşantılarının ve disosiyatif özelliklerin klinik özellikler ile olan ilişkisinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada hastaların yaş, evlilik süreleri, eğitim düzeyleri gibi değişkenlerin çocukluk çağı travmaları ve disosiyatif özellikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda vajinismus tanısı almış hastalar dahil edilmiştir. Aynı zamanda hastaların demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Çocukluk Çağı Travmaları, Cinsel Doyum, Vajinal Penetrasyon Biliş, Disossiyatif Yaşantılar, Disosiyasyon, Somotoform Disossiyasyon, Beck Anksiyete ve Beck Depresyon ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U ve Spearman Korelasyon Testleri kullanılmıştır Araştırmada sosyo-demografik özelliklere bakıldığında; hastaların evlilik süreleri arttıkça fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve çocukluk çağı travmaları ölçeklerinden aldıkları puanların düşmekte olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan hastaların yaş, evlenme biçimi, eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi sosyo-demografik özelliklere göre ise anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca, hastaların disosiyatif yaşantılar ölçeğinden aldıkları puanlar arttıkça disosiyasyon ve somatoform disosiyasyon ölçeklerinden aldıkları puanların da artmakta olduğu ve hastaların disosiyasyon ölçeğinden aldıkları puanlar arttıkça somatoform disosiyasyon ve depresyon ölçeklerinden aldıkları puanların da artmakta olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study's aim is to reveal childhood traumatic experiences' dissociative features for vaginismus patients. Besides, the effects of variables such as patients' age, marriage duration and education levels on childhood traumatic experiences and dissociative features are examined. Patients who have diagnosed as vaginismus in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty, Department of Mental Health and Diseases are participated to the research. lso, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, Personal Information Form, and to evaluate variables, Childhood Traumas, Sexual Satisfaction, Vaginal Penetration Cognition, Dissociative Experiences, Dissociation, Somatoform Dissociation, Beck Anxiety and Beck Depression scales are applied by researcher. Mann Whitney U, and Spearman Correlation Tests are used in the analysis of data. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that as patients' marriage duration increase, their scores on physical omission, emotional omission and childhood traumas scales decrease. There was no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as patients' age, marriage form, education level or income level. In addition, it is seen that as patients' scores on dissociative experiences scale increase, their scores on dissociation and somatoform dissociation scales increase; as patients' scores on dissociation scale increase, their scores on somatoform dissociation and Beck depression scales increase too. In the discussion section, at the end of the research, suggestions for researchers, psychological consultants working on this field had been proposed on research findings.