Gestasyonel diabetes mellitusta glisemik değişkenliklerin önemi ve farklı yöntemlerle araştırılması
- Tez No: 384360
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DİNÇÇAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Gestasyonel diabetes mellitus (GDM); ilk kez gebelikte ortaya çıkan karbonhidrat intoleransıdır; normogliseminin sağlanamadığı durumlarda maternal-fetal komplikasyonlara yol açar. Glukoz düzeyinde yaşanan dalgalanmalar; iyi kontrollü olduğu düşünülen hastalarda bile komplikasyon riskini arttırır. Amacımız; GDM'li annede glukoz dalgalanmalarını ve fetustaki etkisini belirlemek; diğer değişkenlik parametreleri- HbA1c (A1C), fruktozamin (FRM) ve 1,5-Anhydroglucitol (1,5-AG)- ile ilişkisini saptamaktır. Materyal-Metod: Yaş ortalaması 31,9±6,9 yıl, gebelik haftası≥35 olan,yalnızca diyetle regüle 31 GDM'lide devamlı glukoz ölçüm sistemi(CGMS) ile üç günlük glisemi değişkenliği (%MAD, AUC) ve diğer parametrelerle olan ilişkisi incelendi. Bulgular: Hastaların verilerinin ortalamalarına bakıldığında; gebelik öncesi BKİ 26,2±5,9 (17,3-44,1) kg/m2, gebelik süresince kilo artışı 12,2±3,5 kg idi. A1C % 5,0±0,3, FRM 2,1±0,2 μmol/L, 1,5-AG 17,0±4,9 ng/mL, üç günlük izlemde max-min glukoz düzeyi ortalaması 131,1±22,5 ve 54,7±11,6 mg/dL, %MAD değeri %6,7±3,1, glukoz düzeyinde toplam dalgalanma sayısı 5,8±3,6 idi. SMBG ve CGMS ile ölçülen glukoz değerleri birbiri ile uyumlu iken (82,9±10,2 ve 86,1±10,3 mg/dL); glisemik değişkenlik ile FRM, A1C ve 1,5-AG arasında anlamlı korelasyon yoktu, bebek doğum ağırlığı ve baş çevresinin annedeki glukoz değişkenliğinden etkilendiği saptandı. Sonuç: Çalışmamızda 1,5-AG dahil tüm belirteçlerin glisemik değişkenliği yansıtmadığı; diyetle regüle gebelerde bile, optimal glisemi sağlanması için SMBG'un sık, düzenli olarak yapılmasının gerekli ve önemli olduğu vurgulanmış; glisemik dalgalanmaları fazla olanların bebeklerinde baş çevresi ve ağırlığın daha düşük olduğunu gösteren CGMS'in maliyet ve uygulama zorluklarına rağmen alternatif yöntem olabileceği gösterilmiştir. İzlemde idealin altında kilo alanlarda, tanıdaki OGTT 3. saat glukozu ve açlık trigliseridi yüksek ve hedeflenen glukozun üzerinde kalma süresi uzun bulunanlarda glisemik dalgalanmaların daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Gestational diabetes(GDM) is a carbohydrate intolerance that occurs first time during pregnancy. The accurate and comprehensive assessment of glycemic control in patients with GDM is important for preventing fetal complications. Glucose reflecting markers, such as Glycated hemoglobin (HbA1C), Fructosamine (FRM) and 1,5-Anhydroglucitol (1,5-AG) are of interest for monitoring glycemic control in patients with diabetes. Our aim is to determine glycaemic variation on patients with GDM and it's effectivity on fetal determinants with using a continuous glucose monitoring system (CGMS) and to investigate the relationship between reflecting glucose markers. Material and Method: 31 women with GDM (mean age 31,9±6,9 years, gestational week ≥35 and only on diet therapy) are recruited from outpatient clinic. Those patients' blood glucose levels were monitored for three consecutive days to obtain mean blood glucose data. Intraday glycemic excursions were evaluated using standard deviation of blood glucose, Mean Absolute Difference(MAD). Postprandial glycemic fluctuations were evaluated using postprandial incremental area under the curve (AUC). Blood samples were collected to measure serum 1,5-AG, A1c (HbA1c) and FRM. Clinical markers of glycemia and parameters of glycemic excursions from CGMS were analyzed using the SPSS version 22. Results: Prepregnancy BMI of participants was 26,2±5,9 kg/m2, weight gain during pregnancy was obtained as 12,2±3,5 kg; levels of glucose markers were measured as following: A1C % 5,0±0,3, FRM 2,1±0,2 μmol/L, 1,5-AG 17,0±4,9 ng/ml, max-min glucose rank average for 3 days was 131,1±22,5 and 54,7±11,6 mg/dl, %MAD %6,7±3.1, the total number of fluctuations in glucose levels 5,8±3,6. Glucose figures, measured by SMBG or CGMS were found similar (82,9±10,2 ve 86,1±10,3 mg/dL); Istatistically, there wasn't any correlation between CGM data and other markers (FRM, A1C ve 1,5-AG). It was obtained that the weight of baby at birth and size of head circumference was affected by maternal glucose variability. Conclusion: All glucose reflecting parameters do not reflect glycemic fluctuations. For optimal glucose control, SMBG monitoring must be done regularly and freguently in all pregnants with GDM. Although normoglycaemia was sustained it was not forgotten the reality of glucose variability in all diabetic patients. CGMS is an alternative method for detecting glycaemic variability in spite of cost and difficulties of application. We concluded that higher glucose fluctutions were observed in pregnant women who put less weight during gestation, who have high triglycerid and high glucose levels at 3rd hour of beginning OGTT. Glucose levels during gestational period must be followed very closely in those women.