Yoğun bakımda non verbal ağrı skalası ile davranış ağrı skalasının karşılaştırılması
Comparison of non verbal pain scale and behavioral pain scale in icu
- Tez No: 384369
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KÖKNEL TALU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Hastaların yoğun bakımda ventilatöre bağımlı entübe halde, sedasyon altında, ağrılarını tarif etmeleri mümkün değildir. Bu tezin amacı hastaların ventilatör bağımlı ve sedasyon altında iken ağrılarını Non Verbal Ağrı Skalası ve Davranış Ağrı Skalası ile değerlendirmektir. Ayrıca bu scalaların birbirlerine üstünlükleri karşılaştırmak, yoğunbakımda NVPS (Non Verbal Ağrı Skalası)'nın kullanılabilirliği araştırmaktır. NVPS (Non Verbal Ağrı Skalası)'nın Türk toplumu için uygunluğunu belirlemektir. Bu ağrı değerlendirmesinde, yoğun bakımda sık sık uygulanan girişimler sırasında hastaların ek analjezik ihtiyaçları belirlenebilecek, gerektiğinde bu girişimler öncesi ek analjezi uygulanabilecektir. Sonuç olarak hastaların yoğun bakımda deliryum ve ajitasyonları engellenmesi, yaşam kalitelerinin artmasınının sağlanması beklenmektedir. Hastalar ve Metot: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Servisinde ve acil cerrahi yoğun bakım servisinde başlanıldı. Mart 2014-Temmuz 2014 tarihleri arasında ventilatöre bağlı entübe, trakeostomize, sedasyon altında bilinç düzeyi RASS ile-1/+1 aralığında olan dahili, cerrahi preoperatif ve cerrahi postoperatif hastalardan seçildi. Seçilme kriterlerine yaşı 18 yaşından büyük, kafa travması olmayan, kürarize olmayan hemiplejik olmayan polinöropatisi olmayan, menenjiti olmayan hastalar dahil edildi. Hastalarda ağrı düzeyi NVPS'da belirgin yüz ifadesi, vücut hareketleri, ağrı sırasında kaçınma davranışını kapsayan, vital bulguları kapsayan, solunum parametrelerini kapsayan,fizyolojik2 (deri reaksiyonlarından) oluşan parametrelerden seçildi. Davranış ağrı skalasında ise yüz ifadesi, üst ekstremite hareketi, mekanik ventilatör ile uyum parametrelerinin karşılaştırılmasından oluşturuldu. Yoğunbakımda sık sık uygulanan girişimler sırasındaki ağrı düzeyleri bu skalaların parametrelerdeki puanlara göre belirlendi. Böylece girişimsel işlemlerde toplam puanlar kaydedildi. Amacımız girişimsel işlemler sırasında hastalarda ağrıya olan tepkileri, nonverbal ağrı skalası ve davranış skalası ile belirlemek, bu skalaların birbirlerine üstünlüklerini karşılaştırmak gerekirse hastalara bu girişimler öncesi ek analjezi ihtiyacinı belirleyebilmek böylece hastanın yoğun bakımda yaşam kalitesini arttırabilmekti. Kayıt edilen parametreler yaş, cinsiyet, yatış nedeni, sedasyon düzeyi kullandığı ek aneljezikler, bilinç düzeyi, son 2-4 saatteki aneljezi miktarıydı. Hariç tutulan parametreler ise (kafa travması olmayan, kürarize olmayan, ekstremite paralizisi olmayan) hasta grubundan seçildi. Ağrı düzeyleri girişimden önce, girişim sırasında ve sonrasında 4 saatlik dilimlerde tutuldu. Sonuç: Nonverbal Ağrı Skalası ile Davranış Ağrı Skalasının karşılaştırmasında istatistiksel değerlendirmeler birbiri ile korele çıkmıştır. Yaptığımız çalışma aynı zamanda NVPS (Non Verbal Ağrı Skalası)'nın yoğunbakımda uygulanabilirliğini gösteren bir validitasyon çalışmasıdır. Yoğunbakım da mekanik ventilatöre bağımlı sedasyon altında, hastaların ağrılarını değerlendirmede NVPS (Non Verbal Ağrı Skalası) güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Introduction It is impossible for the patients to define their pain under sedation and entubation in the Intensive Care Unit (ICU). In this study we aimed to evaluate level of the pain of the these patients with non verbal pain scale and behavioural pain scale. We also aimed to compare the scales with each other and the the effectivenes of the NVPS in the ICU. With this evaluation the need of additional analgesics during the procedures carried out in the ICU can be established and if necessary additional analgesics woued be administered prior these procedures. And as a result the prevention of the delirium and agitation of the patients while they are in ICU and increasing of their quality of life was expected. Materials and Methods Patients were selected from Istanbul University Istanbul Medical Faculty Intensive Care Unit and Emergency Surgery Intensive Care Unit between the date 03.2014 - 07.2014 who had entubation or trakeostomization and were under ventilation, with RASS scale under the sedation the level of consciousness between -1 / +1, no head trauma, no curarization, no hemplegia, no polyneuropathia, no menengitis and ages above 18 years old. The pain level definite face expression on NVPS, body motions, avoidance under the pain, vital parameters, respiratory parameters, phisiological cutaneous reaction, face expression on the DPS, upper extremity motion, compliance with mechanical ventilator is assessed for the evaluation. The pain level of the frequent procedures carried out in the ICU were be characterized according to these scales and points were be given to the procedure to calculate total points. Parameters that were be recorded is age, gender, hospitilization cause, sedation level, the used extra analgesics, consciousness level, the analgesia dosage for the last 2-4 hour. The pain levels will be recorded before the procedure, during the procedure and post 4 hour period of ter the procedure. Results The comparison between the non-verbal pain scale and the behavioural pain scale was corralated. ( In the ICU under the sedation connected to the ventilator, the evaluation of the pain of the patients with NVPS is reliable.)