Periodontitisli ve periodontal olarak sağlıklı hastaların diş eti oluğu sıvısında IL-35, RANKL ve osteoprotegerin ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of OL-35, RANKL and osteoprotegerin in the gingival crevicular fluid of periodontitis and periodontally healthy patients
- Tez No: 703259
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARABACI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı, periodontitisli ve peridontal olarak sağlıklı bireylerin diş eti oluğu sıvısında (DOS); İnterlökin-35 (IL-35), reseptör aktivatörü nükleer faktör (NF)-κB ligandı (RANKL) ve osteoprotegerin (OPG) seviyelerinin değerlendirilmesi ayrıca ilgili markırların birbirleriyle ve klinik parametrelerle ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Paralel dizayn edilmiş bu çalışmaya sistemik olarak sağlıklı ve sigara içmeyen bireyler dahil edildi. Periodontal olarak sağlıklı (S Grubu n=20) ve peridontitisli bireylere (P Grubu n=22) ait klinik periodontal ölçümler yapıldı ve DOS örnekleri kağıt stripler ile alındı. Periodontitisli bireylerden ağız içerisinde en derin periodontal cepten (Pd Grubu) ve periodontitisli bireylerin hastalıktan etkilenmeyen bölgelerinden (Ps Grubu) ayrı ayrı iki örnek toplandı. Örneklere ait IL-35, RANKL ve OPG seviyeleri“enzyme-linked immunosorbent assay”(ELISA) ile analiz edildi. Bulgular: Yapılan incelemede RANKL düzeyleri, Pd Grubunda, Ps Grubu ve S Grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu görüldü (S Grubu-Pd Grubu: p=0,001, Ps Grubu-Pd Grubu: p=0,017).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this clinical study to evaluate Interleukin-35 (IL-35), receptor activator nuclear facktor (NF)-kB Ligand (RANKL) and osteoprotegerin (OPG) levels in gingival crevicular fluid of peridonititis and periodontally healty individuals and to seearch for a relation between markers and clinacal parameters with each other. Materials and Methods: Systemically healthy and non-smokers were included in this parallel-designed study. Clinical periodontal measurements of the periodontally healthy (S Group n=20) and periodontitis patients (P Group n=22) were performed and DOS samples were taken with paper strips. Two samples were collected separately from the deepest periodontal pocket in the mouth (Pd Group) from individuals with periodontitis and from the disease-free regions of individuals with periodontitis (Ps Group). IL-35, RANKL and OPG levels of the samples were analyzed by“enzyme-linked immunosorbent assay”(ELISA). Results: RANKL levels were found to be significantly higher in the Pd Group than in the Ps Group and Group S (Group S-Pd Group: p=0.001, Ps Group-Pd Group: p=0.017).