Over kanserli hastalarda EMSY gen ve proteininin araştırılması
Investigation of EMSY gene and protein in patients with ovarian cancer
  1. Tez No: 384411
  2. Yazar: JÜLİDE ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NUR TURGUT ULUTİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
2003 yılında Hughes-Davies ve ark tarafından 11q13.5 bölgesine haritalanan EMSY geninin, sporadik meme kanserlerinde %13, over kanserlerinde %17 sıklıkla çoğaldığı ileri sürülmüştür. EMSY geni, 1322 amino asitten oluşan EMSY proteinini kodlar ve bu protein BRCA2'nin 3. eksonuna bağlanarak BRCA2-GAL4 füzyon proteininin etkinliğini baskılar. Sporadik meme ve over kanseri vakalarında EMSY geninin çoğalması sonucunda çok fazla miktarda EMSY proteini üretilmektedir. Fazladan üretilen bu proteinlerin BRCA2 ile etkileşerek hasarlı DNA'yı tamir etmesine engel olduğu ileri sürülmektedir. Çalışmada, 50 over tümöründe EMSY gen ifade artışı gerçek zamanlı PZR yöntemi ile, EMSY protein artışı Western Blot yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. 50 hastanın 6 tanesinde (%12) EMSY gen ifade ve EMSY protein artışı saptanmıştır. Over tümörleri histolojik yapıların göre değerlendirildiğinde, seröz tipteki tümörlerde ifade artış sıklığı %12.5, müsinöz tip tümörlerde %14.3 bulunmuştur. Sporadik over kanserlerinde EMSY gen ifade artışının bir risk etmeni olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
EMSY gene, mapped to 11q13.5 by Hughes-Davies et al. was suggested to be amplified in sporadic breast and ovarian cancer with a frequency of %13 and %17, respectively. EMSY gene encodes EMSY protein of 1322 amino acids and this protein binds to exon 3 of BRCA2 and suppresses the activation of BRCA2-GAL4 fusion protein. In sporadic breast and ovarian cancer cases EMSY gene is amplified and excessive EMSY protein is created. This excess protein interacts with BRCA2 and prevents it from repairing damaged DNA. In our study, EMSY gene overexpression and excessive EMSY protein was investigated with Real Time PCR and Western Blotting, respectively. EMSY overexpression and increased EMSY protein was detected in 6 (%12) of 50 patients. The frequency of overexpression of the EMSY gene was found %12.5 and %14.3 in serous and mucinous types of epithelial ovarian tumors when evaluated with respect to the histological types of the tumors. We conclude that EMSY overexpression is not a risk factor for sporadic ovarian cancers