Kronik böbrek yetmezliğinin neden olduğu kronik inflamatuar sürecin vücut kitle indeksi üzerine etkisi
Effect of chronic inflamatory process in chronic kidney disease on body mass index
- Tez No: 384501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİNİN NEDEN OLDUĞU KRONİK İNFLAMATUAR SÜRECİN VÜCUT KİTLE İNDEKSİ ÜZERİNE ETKİSİ KBH olan hastalarda %60 gibi yüksek oranda seyreden yüksek mortalitenin sebebi hastalığın kendisi kadar bu hastalığa bağlı gelişen komplikasyonlardır. Bilinen komplikasyonların yanında göz ardı edilen ya da hastalığın genel seyri olarak değerlendirilen ve mortaliteyi önemli ölçüde etkileyen problemlerin başında hastaların beslenme ve malnutrisyon durumu gelmektedir. KBH sürecindeki hastalarda diyetteki uygunsuzluk ve üremik belirtiler sebebiyle hastalarda gıda alımının azalması, artmış enerji ihtiyacına bağlı gelişen katabolik süreç malnutrisyona yol açmaktadır. KBH sürecindeki kronik inflamatuar durum, diyalizat ile protein kaybı, metabolik asidoz ve fosfat bağlayıcıların kullanımı hastalarda uygun beslenmeyi bozan diğer parametrelerdir. Biz çalışmamızda KBH'nın neden olduğu kronik inflamatuar sürecin vücut kitle indeksi (VKİ) üzerine etkisini inceledik. Bu çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, İç Hastalıkları Polikliniğine 2011-2013 yılları arasında başvuran ve evre 3, 4 ve 5 KBH bulunan 208 hasta (%62,5 erkek, %37,5 bayan, ortalama yaş: 63±14 sene) üzerinde yapıldı. Bu hastalarda yaş, cinsiyet, C-reaktif protein (CRP), vücut yüzey alanı, eşlik eden hastalıklar, hematokrit, kreatinin, kan şekeri, hemoglobin A1c düzeylerine bakıldı. Albümin değerlerinin VKİ üzerine etkileri değerlendirildi. İstatiksel değerlendirmeler için SPSS (Statistical Package for social sciences) for Windows 15,0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF CHRONIC INFLAMATORY PROCESS IN CHRONIC KIDNEY DISEASE ON BODY MASS INDEX Patients with CKD have 60% of mortality rates due to the disease itself as well as its progressive complications. Besideits well-known complications, malnutrition also affects the clinical progress and mortality of the disease, considerably. Incompatibility with diet, decreased food intake due to the uremic symptoms, catabolic process due to increased energy needs cause malnutrition in patients with CKD. Chronic inflammatory reactions, protein loss by dialysis, metabolic acidosis, and usage of phosphate binding agents also contribute to malnutrition. We investigated effect of chronic inflammatory process in CKD on body mass index (BMI) in the present study. Our study was performed in Medical Faculty of the Mustafa Kemal University between 2011 and 2013. Internal Medicine Polyclinic was used. Our patients were stage 3-5 CKD patients. Parameters for the study were age, gender, C-reactive protein, body surface area, co-morbid diseases, hematocrit, creatine, plasma glucose, and hemoglobin A1c levels. The relationship between albumin and BMI was also investigated. A total of 208 patients (62.5% male, 37.5% female, mean age 63±14 years) were included. SPSS (Statistical Package for social sciences) for Windows 15. was used for analyses.