C/s' larda tiyopental ve propofolün etki başlangıç sürelerinin entropy modülü kullanılarak anestezi derinliği ve bebek üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparasion the onset time of propofol and thiopental using entropy modüle to determine the anaesthesia depth and effects on newborn on the caesereans
  1. Tez No: 384505
  2. Yazar: LEYLA KEKEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL DAVARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: C / S operasyonlarında bebeğin çıkımına kadar geçen süre boyunca sınırlı anestezik ajan kullanımı nedeniyle yeterli anestezi derinliğinin entropy modülü kullanılarak saptanması ve operasyondan sonra anestezi altında farkındalık ve kognitif fonksiyonlardaki değişimin değerlendirilmesini amaçladık. Materyal-Metod: Bu çalışmaya, elektif, genel anestezi altında günübirlik sezaryen uygulanacak, ASA I-II risk grubuna giren, 18 - 45 yaş arası 60 hasta dahil edildi. Hastalar indüksiyonda verilmek üzere Grup P: 1 mg / kg propofol, Grup T: 2.5 mg / kg tiyopental olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Bütün hastalarda Entropy (The GE Datex - Ohmeda Entropy? Module) ile anestezi derinliğinin monitorizasyonu sağlandı. Her iki gruptaki hastaların intraoperatif ortalama kan basınçları (OKB), kalp atım hızları (KAH) ve periferik oksijen saturasyonları (SpO2) kaydedildi. Her iki ilacın etki başlangıç süreleri (Onset time) belirlendikten sonra RE ve SE değerleri girişte, indüksiyonda, indüksiyon sonrası 1. dakikada, entübasyon sonrasında ve 5 dakika ara ile kaydedildi. Bebek çıkımından sonra göbek kordonundan kan gazı alındı. Anestezi ve cerrahi süre, bebeğin çıkış süresi ve göbek kordonunun klemplenme süresi kaydedildi. Hastaların göz kapama, silier refleks kaybı ve top düşürme süreleri kaydedildi. Hastalar postoperatif 1. saatte anestezi altında farkındalık ve rüya görme açısından sorgulandı. Preoperatif ve postoperatif kognitif fonksiyonlar Mini Mental Test ile değerlendirildi. Sonuçlar: Her iki grup arasında demografik veriler, operasyon süresi, anestezi süresi ve vital bulgular açısından farklılık saptanmadı. Bebek çıkış süresi ve göbek kordonunun klemplenme süresi arasında her iki grupta da fark bulunmadı. İndüksiyon sırasında kullanılan anestezik ajanların etki başlangıç süreleri arasında anlamlı fark bulundu. Tiyopental grubunda daha kısa onset time saptandı. İndüksiyon sonrası 1. dakika ve 5. dakika SE değerlerinde ve 5. dakika RE değerlerinde propofol grubunda daha fazla düşüş olduğu saptandı. Vital bulguların operasyon süresince stabil olmasına karşılık propofolün tiyopentale göre hemodinamik cevabı daha az arttırdığı ve daha derin anestezi sağladı bulundu. Hiçbir hastada anestezi altında farkındalık tespit edilmedi. Tartışma ve Sonuç: C / S operasyonlarında genel anestezi altında farkındalığın değerlendirilmesinde Entropy modülünün faydalı olduğu, tiyopentalin propofole göre daha hızlı etki başlangıç süresine sahip olsa da propofolün anestezi derinliğini sağlamada daha etkili olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to detection to adequate anesthetic depth using entropy module due to the limited use of anesthetic agent during the period until the baby outlet in C / S operations and evaluate changes in awareness and cognitive functions under anesthesia after surgery. Methods: Between the ages of 18 - 45, 60 patients were included to this study who were in ASA I - II risk group to be applied caesarean section under elective general anesthesia. Patients were randomly divided into two groups, were to be given for induction as Group P: 1 mg / kg propofol, Group T: 2.5 mg / kg thiopental. The monitorization of the depth of anesthesia was achieved with Entropy (The GE Datex-Ohmeda Entropy ? Module) in all patients. In both groups intraoperative mean blood pressure (MBP), heart rate (HR) and peripheral oxygen saturation (SPo2) of patients were recorded. After determining the onset times of action of the two drugs, values of RE and SE were recorded baseline, induction and 1st min after induction, post entubation and at 5 - min interval during the operation. Umbilical cord blood gas were taken after delivery of the baby. Times of anesthesia and surgery, clamping time of the the baby's umbilical cord and output time were recorded. Patients' eye closing, loss of ciliary reflexes and ball dropping were recorded. At the time of postoperative 1st hour in terms of awareness and dreaming under anesthesia patients were questioned. Preoperative and postoperative cognitive function was assessed with the Mini - Mental State Examination. Results: There was no difference in demographic data between the two groups. There was no difference in terms of the duration of operation, HR, MBP between the groups. There was no difference in terms of the times of babys' output and clamping of the umblical cord. There was significant difference between the onset times of action of agents that used at induction. Group T has a shorter onset time of action. After induction, 1 and 5 min SE values and 5 min RE values in propofol group were found to be more decreased than thiopental group. Although stable vital signs during the operation in the two groups, were provide the deeper anaesthesia and vital signs were suppressed higher rate in the propofol group. There was no awareness in any patient under anesthesia. Conclusion and Result: We observed that Entropy module is useful in the evaluation of awareness under general anesthesia in the C / S operations. Propofol is more effective in ensuring that the depth of the anesthesia, even though thiopental has faster onset time of action than propofol anesthesia.