Sezaryen anestezisinde süksünilkolin ve vekuronyum uygulamasının yenidoğandaki etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 88217
  2. Yazar: SELÇUK BAYKALÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA TÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışma, sezaryen operasyonlarının indüksiyonunda kas gevşemesi için kullanılan süksinilkolin ve vekuronyumun plasental geçiş oranım ve yenidoğan üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Elektif sezaryen operasyonu planlanan miyadındaki 40 gebe hasta 20 'şer kişilik 2 gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonunda her iki gruba da tiyopental 5 mg/kg i.v. olarak verilirken, kas gevşetici olarak 1. Gruba (Süksinilkolin Grubu) süksinilkolin 1.5 mg/kg, 2. Gruba (Vekuronyum Grubu) vekuronyum 0.1 mg/kg olarak verildi. Tüm olgularda; ortalama arter basınçları (OAB), nabız sayıları (NS), oksijen satürasyonları (SaC>2), bebeklerin çıkış süreleri, bebek ağırlıkları, 1. ve 5. dakika apgar skorları, 1. ve 24. saat nöroadaptif kapasite skorları (N.A.C.S.), bebek çıkım anındaki umblikal arter (UA) / maternal ven (MV) kas gevşetici oranları saptanarak gruplar arası ve grup içi karşılaştırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to compare the placental transition and the the side effects on neonate of succinylcholine and vecuronium by using them for muscular relaxation at anesthesia induction on ceserean section. Forty pregnant women undergoing elective ceserean section were randomly divided to recieve either succinylcholine 1.5 mg kg“1 (Group 1: Succinylcholine Group) or vecuronium 0.1 mg kg”1 (Group 2: Vecuronium Group) for muscular relaxatation at anesthesia induction after the administiration of 5 mg kg"1 thiopenthal. Mean Arterial Pressures (MAP), Heart Rates (HR), Saturations of oxygen (SaC^), Delivery Times of Neonates (DTN), Weights of neonates (WN), The Apgar Scores at first and fifth minutes, Neuro Adaptive Capacity Scores (NACS) at first and twentyfourth hours, the amount of the muscle relaxant at umblical arteria (UA)/maternal vein (MV) ratio were recorded. The results were compared in the groups and between the two groups.