Gonartrozlu hastalarda propriosepsiyon kaybının değerlendirilmesi
Gonartrozlu hastalarda propriosepsiyon kaybinin değerlendirilmesi
- Tez No: 384524
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE MERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma gonartrozun propriosepsiyon üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla klinik ve radyolojik olarak ACR tanı kriterlerine göre gonartroz tanısı konulan hastalar ve sağlıklı gönüllüler ile yapıldı. İkincil sonuç ölçütleri olarak dominant ve nondominant dizlerde propriosepsiyon duyusu karşılaştırması ve gonartrozun radyolojik evresi ile propriosepsiyonun ilişkisini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya, gonartroz tanısı konulan 34 hasta ile, bilinen semptomatik diz patolojisi bulunmayan 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta grubunda her iki dizin radyolojik değerlendirmesi için Kellgren–Lawrence evrelemesi kullanıldı. Propriosepsiyon ölçümü için kullanlacak yöntemin çalışma öncesi 9 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan ölçümlerle test-tekrar test güvenilirlik çalışması yapıldı. Her iki gruptaki katılımcılar lokomotor sistem ve nörolojik muayenelerini takiben propriosepsiyon duyusu değerlendirmesi için test edildi. Ölçüm için Cybex 770 Norm izokinetik dinamometresi kullanıldı. Eklem pozisyon hissini değerlendirmek üzere katılımcıların her iki dizinde pasif pozisyonlama sonrası aktif tekrar pozisyonlamayı içeren bir reproduksiyon metodu uygulandı. Her diz için 3 ölçümün ortalaması alınarak ortalama mutlak açısal hata (OMAH) değerleri hesaplandı. Veriler SPSS 15.0 programı ile analiz edildi. Sonuç olarak; gonartrozlu hastaların dizlerinde eklem pozisyon hissi sağlıklı gönüllülere kıyasla azalmıştır. Gonartrozlu hasta ve sağlıklı gönüllülerin grup içinde kendi dominant ve nondominant diz eklem pozisyon hissi arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Gonartrozlu hastalardan radyolojik K-L evresi yüksek olan hastalarda eklem pozisyon hissinde düşük evreli dizlere kıyasla daha fazla bozulma saptanmıştır. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Propriosepsiyon kaybı ile ilişkili periferik faktörler yanında santral adaptasyon mekanizmalarını inceleyen çalışmaların yapılması, patogenezin aydınlatılması ile propriosepsiyon kaybına yönelik yeni ve daha kapsamlı tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated knee proprioception findings of patients with gonarthrosis, diagnosed according to clinical and radiological signs of the ACR criteria . The comparison of the proprioception values between patients and healthy volunteers was the main purpose. Besides comparison with the healthy subjects; differences between the dominant and nondominant extremities, and deterioration of proprioception with disease severity according to Kellgren-Lawrence grades were the secondary measures of this study. Thirty four patients with gonarthrosis and thirty healthy volunteers were included in the study. Kellgren-Lawrence grading scale was used for the evaluation of radiological findings. We calculated the test-retest reliability of the measurement method with nine healthy volunteers. Subjects in both groups were tested for proprioception after their locomotor and neurological examinations. Cybex 770 Norm isokinetic dynamometer was used for the measurements. To evaluate the joint position sense, we used a reproduction test which requires active repositioning to a predefined angle after passive positioning. Three measurements were taken for every knee and the mean values were recorded as the mean absolute angle error. SPSS 15.0 was used for the statistical analysis. Position sense of the knee joints in the patient group was significantly worse than the healthy subjects. There was no significant difference between the position sense of the dominant and nondominant sides for both groups. The patients with more severe gonarthrosis based on radiographic grading had poorer position sense when compared with the patients existing less severe radiographic signs, but the difference was not statistically significant. Studies, comprising both peripheral and central mechanisms for understanding proprioception pathogenesis; would be much more helpful to develope training and education sessions to recover from proprioception loss.