Kardiyopulmoner baypas sırasında kullanılan farklı prime solüsyonlarının serebral etkileri
- Tez No: 384543
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ TORAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Çalışmamızda kardiyopulmoner baypas (KPB) uygulaması ile koroner arter baypas greft (KABG) operasyonu planlanan hastalara, priming amacı ile farklı içerikte hazırlanan prime solüsyonları kullanarak, prime solüsyonu içeriğinin serebral etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntemler: Etik kurul onayı alınarak, Acıbadem Sağlık Grubu Kadıköy Hastanesi'nde gerçekleştirilen prospektif çalışmaya, bilgilendirilerek yazılı onamları alınan, KPB ile elektif izole KABG operasyonu yapılacak 30 hasta dahil edildi. Hastalar, prime solüsyonu içerikleri farklı olan üç gruba dağıtıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif ölçüm dönemlerinde serum nöron spesifik enolaz (NSE) enzimi ve S-100 β proteini düzeyleri, Standardize Mini Mental Test (SMMT) skorları ile intraoperatif serebral rejiyonel oksijen saturasyon değerleri takip edildi. Bulgular: Demografik verileri benzer olan hastaların tümünde postoperatif NSE enzimi ve S-100 β proteini düzeyleri fizyolojik sınırlar içerisinde seyretti. Hiçbir hastada serebral hasarı düşündürecek klinik bulgular ile SMMT skoru değişiklikleri saptanmadı. Hastaların serebral rejiyonel oksijen saturasyonu değerleri tüm hastalarda benzer seyretti, intraoperatif dönemde yalnızca dört hastada klinik olarak anlamlı kabul edilen bazal değerden % 20'den fazla düşüş yaşandı ve bu hastalara gerekli müdahalelerde bulunularak değerlerin normal aralığa yükselmesi sağlandı. Hastaların yoğun bakım ünitesinde ve hastanede kalış süreleri ile postoperatif kanama miktarları ve komplikasyon gelişimi gibi sonuç parametreleri, tüm gruplarda benzer bulundu. Sonuç: Koroner arter baypas greftleme cerrahisi uygulanan hastalarda, farklı prime solüsyonu kullanılmasının, postoperatif serum NSE enzimi ve S-100 β proteini düzeyleri ile postoperatif SMMT test skorlarında farklılık oluşturmadığı ve serebral hasarı düşündürecek klinik bulgulara yol açmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare and evaluate cerebral effects of different prime solutions used as priming in patients undergoing isolated coronary artery bypass grefting (CABG) operations with cardiopulmonary bypass. Materials and methodes: After taking ethical committee approval and patients' informed consent 30 patients undergoing isolated CABG with cardiopulmonary bypass pump were included to the study. Patients were divided in 3 different groups according to the priming solutions used in each patient. All the data was collected and recorded prospectively. Patients' serum neuron specific enolase (NSE) values and S-100 β protein values were recorded preoperatively and postoperatively. Also patients' cerebral regional oxygen saturation values were recorded intraoperatively. Results: Demographic values were similar in all groups. Postoperatively in all groups, NSE enzyme and S-100 β protein values were within the physiological ranges. There were not any significant clinical effects to indicate cerebral injury and there were no differences in standardized mini menthal test (SMMT) scores. In all patients' cerebral regional oxygen saturation levels were similar. Intraoperatively only in four patients were recorded a fall of more than % 20 of baseline values which were accepted as clinically significant and those patients were treated accordingly. Results as intensive care unit and hospital stay, amount of postoperative bleeding and complication rates were found to be similar in all groups. Conclusion: In patients' undergoing coronary artery bypass grefting using different priming solutions do not cause any significant difference in postoperative serum NSE enzyme and S-100 β protein values, and also in postoperative SMMT scores. Use of different priming solutions also does not cause any clinical effect leading us to think of cerebral injury.