1939-1953 yılları arasında Türk-Sovyet ilişkilerindeki değişimin Türk basınına yansıması
The reflection of the Turkish-Soviet relations between 1939-1953 years of change into the Turkish press
  1. Tez No: 384557
  2. Yazar: GÜLTEN EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Milli Mücadele'nin başlamasıyla Sovyetler Birliği ile diplomatik ilişkiler geliştirilmiş ve yirmi yıl boyunca bu ilişkiler belli bir düzeyin üstünde tutulmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte, ikili ilişkilerde Sovyetlerin tutumundan kaynaklanan bozulma süreci başlamış, Türkiye görüşmeler yoluyla Sovyetler Birliği ile yakınlığını koruma çabaları sonuç vermemiştir. İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin amacı savaşın dışında kalmaktı. Türkiye, bu politikasında kararlılık gösterirken İngiltere ve Fransa'yla ittifak ilişkisine girmesine karşın Almanya'ya karşı da net bir tavır almaktan kaçınmıştır. Sovyetler Birliği ise savaş boyunca değişkenlik gösteren bir siyaset izlemiş, Türkiye'ye karşı duruşunda da savaş öncesine göre önemli değişiklikler yapmıştır. Savaşın devletler arası güç dengesini kapsamlı biçimde değiştirmesiyle Türk - Sovyet dostluğu, Türkiye üzerinde Sovyet baskısına dönüşmüştür. Bunun üzerine savaş sonrası Türkiye, Sovyetler Birliği'nden gelen tehditten korunmak için ABD ve İngiltere ile yakınlaşmak zorunluluğunu duymuştur. Türkiye'nin bu tutumu, Sovyetler Birliği ile olan ilişkilerinin tehlikeli bir gerginlik içine girmesine neden olmuştur. 1939'dan 1953'e kadarki süreçte savaş, baskı, değişen dengeler bağlamında Türk - Sovyet ilişkilerinin basına yansıması farklı şekillerde gerçekleşmiştir. Bu çalışmada, Türk - Sovyet İlişkisinin incelenen dönemde nasıl geliştiği ve bunun Türk basınına nasıl yansıdığı dönemin basın yayın organları üzerinden incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Türkiye, Sovyetler Birliği, Türk Basını, Ġkinci Dünya SavaĢı,Türk DıĢ Politikası
Özet (Çeviri)
Diplomatic relations with the Soviet Union had been developed at the beginning of the Turkish War of Independence. These relations were kept at a high level for more than 20 years. However, at the outbreak of the Second World War relations began to deteriorate because of the Soviet attitude and the efforts of Turkey to save the proximity by means of bilateral talks proved to be ineffective. Turkey's main aim was to stay out of the war. While exspressing determination on this policy Turkey signed alignments with both Britain and France, abstaining from taking a negative attitude against Germany. Soviet Union on the other side pursued a variable policy during the war and made considerable changes in its stand towards Turkey. As the war made comprehensive alterations in the balence of power between the nations Turkish - Soviet friendship turned into a Soviet pressure over Turkey. Thereupon Turkey compulsorily approached Britain and the United States in order to save herself off the Soviet threats. This caused the relations went under a dangerous tension.The reflections of the Turkish - Soviet relations on the Turkish press between 1939 and 1953 had realized in different forms depending upon the war conditions, Soviet threats and changing power policies. In this work process of the Turkish - Soviet relations and its reflections on the Turkish press during the period under examination has been searched . Key Words : Turkey, Soviet Union, Turkish press, Second World War, Turkish foreign policy