TD. 382 numaralı Tahrir Defterine göre Kanuni Devrinde Şumnu nahiyesi
Shumen district according to The Cadastral record book numbered during Suleiman The Magnificent's Era
  1. Tez No: 384558
  2. Yazar: FATİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
382 Numaralı Mufassal Tahrir Defteri, Kanuni Devrinde Düzenlenmiştir. 416 numaralı Tahrir Defteri'nin ikinci cildidir. Niğbolu Sancağı dâhilinde bulunan nahiyelerin vergi kayıtlarını ihtiva etmektedir. Bununla beraber, sosyal ve ekonomik tarih ile ilgili önemli bilgiler de defterde yer almaktadır. Bu çalışmada, söz konusu defterde yer alan verilerden yola çıkılarak; Kanuni Devrinde Niğbolu Sancağı'na tâbi olan Şumnu Nahiyesi'nin sosyal ve ekonomik tarihi aydınlatılmaya çalışılmıştır. İlk kısımda, tahrirler hakkında bilgi verildikten sonra 382 numaralı tahrir defterinin tanıtımı yapılarak, Şumnu'nun kısaca tarihi ele alınmıştır. Sonrasında, söz konusu deftere göre Şumnu'nun mahalleleri ve köylerinin nüfusu hakkında bilgi verilmiştir. Şumnu'ya ait bilgilerin tamamına yakını çevrilmiş olup; tarım ve hayvancılık ile ilgili üretim kalemleri ayrıntılı şekilde açıklanarak, defterde kayıtlı bulunan vergiler incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Şumnu, Üretim, Vergi, Köy, Nüfus
Özet (Çeviri)
The Detailed Cadastral Record Book Numbered 382 was prepared during Suleiman the Magnificent's Era. It is the second volume of the Cadastral Record book Numbered 416. It includes the tax records of the districts that were within the Niğbolu District. That being said, important data regarding the social and economic history was also in that book. In this study, based on the data stated in the aforementioned book; it is aimed to throw a light on the social and economic history of Shumen District which was a subject of the Niğbolu District during Suleiman the Magnificent's Era. While information concerning the cadastral record books are provided in the first part, the history of Shumen was dealt with in short through the introduction of the cadastral record book numbered 382. Following, in accordance with the aforementioned book, the information about the population of Shumen's neighborhoods and villages are given. Almost all the data belonging to Shumen are translated; the production items for the agriculture and animal husbandry are explained in detail and the recorded taxes found in the book are analyzed. Key Words : Shumen, Production, Tax, Village, Population