İstanbul'da yaşayan Türkiye Yahudilerinin sosyo-kültürel özellikleri
Socio- cultural characteristics of jews cominity of Turkey live in İstanbul
- Tez No: 384559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL GÜNİNDİ ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, 500 yılı aşkın süredir Osmanlı ve Türkiye topraklarında azınlık olarak yaşayan Türkiye Yahudilerinin geçmişten günümüze durumları, sosyal, kültürel ve dini yapıları, kimlik ve din algıları, azınlık olarak kendilerini nasıl gördükleri ve hakim grup tarafından nasıl algılandıkları ele alınıp incelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde pek çok azınlık bulundurmasına rağmen, azınlıklara ilişkin bilgiler ve araştırmalar sayıca azdır. Bu sebeple, gün geçtikçe sayıca azalan Türkiye Yahudilerinin kimlik algıları ile sosyo-kültürel yapıları araştırılmış, entegrasyon süreçleri incelenmiştir. Böylece, literatürde eksik olduğu düşünülen azınlık araştırmalarına katkı sağlanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde 28 Türkiye Yahudisiyle nitel yöntem kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye Yahudilerinin Yahudilik inancını daha çok bir sosyal yaşam uygulaması olarak gördükleri, kendilerini Türk olarak değerlendirdikleri, hakim grupla yakın ilişkiler içine girerek entegrasyon sağladıkları, kendilerini korumak adına belli bölgelerde yaşadıkları ve dini kimliklerini gereklilik düzeyinde açıkladıkları ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Türkiye Yahudileri, azınlık, kimlik algısı, entegrasyon.
Özet (Çeviri)
In this study the situation from past to today, socio-cultural and religious structure, identity and religion sense of Turkish Jews which living as minority in Ottoman and Turkey territories for more than 500 years, how they see themselves as minority and how they are detected by dominant group has researched. Information and researches are lack of number even though Republic of Turkey has many of minorities in it's structure. That's why the sense of identity and socio-cultural structure of Turkish Jews are researched and their integration processes are examined. It's contributed to minority studies which thought deficient in the literature. Study is done with 28 Turkish Jews in Istanbul province by using qualitative method. In results of the study, Turkish Jews mostly see Jewish religion as a social life practice, accept themselves as Turkish, integrated via close relations with dominant group, live in certain places to defend themselves and speak their religious identity out in level of necessity. Keywords : Jewish of Turkey, minorty, sense of identity, integration.