Hukuki güvenlik ilkesinin bir gereği olarak Vergi Hukukunda geriye yürümezlik ilkesi
Non-retroactivity in tax law as a requirement of the principle of legal security
  1. Tez No: 384574
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ RİFAT ORTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Hukuk normlarının zaman bakımından uygulanması kapsamında, mevzuatın zaman zaman sosyal değişikliklerin etkisiyle güncelleştirilmesi zaruri olsa da, bu değişikliklerin ve etkilerinin keyfi ve sınırsız bir yetkiyle değil, anayasal ilkeler ve hukukun genel ilkelerinin çizmiş olduğu sınırlar içinde belirlenmesi gerekmektedir. Statik bir bilim olmayan hukukun bir yandan toplumun yeni ihtiyaçlarını karşılaması, diğer taraftan da belirlilik ve istikrarı sağlaması gerekmektedir. Bu noktada hukuki güvenlik ve geriye yürümezlik ilkeleri önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Hukuki Güvenlik Ġlkesi, Geriye Yürümezlik ilkesi, Hukuk Devleti, Hukuk Normlarının Zaman Bakımından Uygulanması, Hukuki Belirlilik ve Ġstikrar
Özet (Çeviri)
Within the scope of application of the legal norms in terms of time, even though from time to time, it is essential that the legislation has to be updated under the influence of the social changes, this changes and their impacts have to be determined by not an arbitrary and unlimited authority but within the limits drawn by constitutional principles and general principles of law. On the one hand, the law which is not a static science must provide the new needs of society, on the other hand, it must also provide the certainity and stability. At this point, legal security and non-retroactivity become important. Key words : The principle of legal security, non-retroactivity, state of law, application of legal norms in terms of time, legal certanity and stability