2014 Kırım krizi sonrası kırım tatarlarının statüsü ve izledikleri politikalar
The situation of crimean tatars after the 2014 Crimean crisis and the policies they followed
- Tez No: 940557
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
2013 yılında meydana gelen EuroMeydan olayları ulusal bir kriz olarak ortaya çıkmıştır. Rusya'nın Kırım'a yönelik gerçekleştirmiş oldığu askeri müdahale sonrasında ise Kırım Krizi uluslararası bir soruna dönüşmüştür. Kırım fiili olarak Rusya'nın kontrolüne geçmiştir. Bu süreçte, Rusya Federasyonu kendi yargı ve siyasal sistemini Kırım Yarımadası'nda uygulamaya koymuştur. Ancak, Kırım'da yaşayan bazı topluluklar, Rusya'nın yönetimini tanımayarak tepki göstermiş ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediklerini açıklamışlardır. Kırım Tatarları da Rusya Federasyonu'nu işgalci güç olarak tanımlayan gruplar arasında yer almıştır. Bu bağlamda Kırım'da ve diasporada yaşayan Kırım Tatarlarının mevcut durumu ele alınmıştır. Ardından Kırım Tatarlarının, kriz sonrası izledikleri politikalar incelenmiştir. Ayrıca, bu politikalar hakkında literatürde ve açık kaynaklarda yer almayan bilgiler de, doğrudan politika yapıcılarla yapılan görüşmeler yoluyla elde edilerek değerlendirmeye alınmıştır. Rusya Federasyonu'nu işgalci güç olarak tanımlamaları nedeniyle Kırım Tatarları, Kırım'daki fiili yönetimin siyasi, ekonomik, dini ve sosyal baskılarına maruz kalmış, birçok Kırım Tatarı bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Ayrıca, cinayetler ve şüpheli ölümlerle birlikte fiili yönetimi tanımayan gruplar sindirilmeye çalışılmıştır. Kırım Tatarlarının temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi, Dünya Kırım Tatar Kongresi ve diasporadaki sivil toplum kuruluşları, Rusya Federasyonu'nun gerçekleştirdiği müdahalenin hukuka aykırılığını uluslararası kamuoyuna duyurmak amacıyla koordineli çalışmalar yürütmüştür. 2014 yılından itibaren Kırım Tatarları, demokratik yollarla vatanlarına dönüş mücadelesini sürdürmekte ve aynı yöntemlerle politikalar üretmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The 2013 EuroMeydan events emerged as a national crisis. After Russia's military intervention in Crimea, the Crimean Crisis turned into an international problem. Crimea de facto came under the control of Russia. In this process, the Russian Federation implemented its own judicial and political system in the Crimean Peninsula. However, some communities living in Crimea reacted by not recognizing Russia's rule and declared their support for Ukraine's territorial integrity. Crimean Tatars were also among the groups that defined the Russian Federation as the occupying power. In this context, the current situation of Crimean Tatars living in Crimea and in the diaspora is discussed. Then, the policies followed by Crimean Tatars after the crisis are analyzed. In addition, information about these policies, which is not available in the literature and open sources, was obtained through direct interviews with policy makers and evaluated. Due to their recognition of the Russian Federation as the occupying power, Crimean Tatars have been subjected to political, economic, religious and social repression by the de facto administration in Crimea and many Crimean Tatars have been forced to leave the region. In addition, the groups that did not recognize the de facto administration were intimidated through murders and suspicious deaths. The Crimean Tatar National Assembly, the representative body of the Crimean Tatars, the World Congress of Crimean Tatars and civil society organizations in the diaspora have coordinated efforts to inform the international community about the illegality of the Russian Federation's intervention. Since 2014, the Crimean Tatars have been continuing their struggle to return to their homeland through democratic means and continue to develop policies with the same methods.