Yeni işverenin sorumluluğu (4857 sayılı İş Kanunu madde 23 bağlamında)
Responsibility of the new employer (According to article 23 of The Turkish labour Code numbered 4857)
  1. Tez No: 384586
  2. Yazar: İLKAY TÜYSÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
4857 Sayılı İş Kanunu'nun 23. Maddesinde“Yeni İşverenin Sorumluluğu”başlığı altında, mevcut iş sözleşmesini haksız veya usulsüz fesheden işçiyi işe alan yeni işverenin, belirli hal ve şartlar altında, eski işverene karşı sorumlu olacağı öngörülmektedir. Yeni işverenin sorumluluğunun söz konusu olması için, hem işçiye ilişkin birtakım şartların, hem de onu çalıştıran“yeni işverene”ilişkin birtakım şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu anlamda öncelikle işçinin, mevcut iş sözleşmesini haksız veya usulsüz olarak feshetmesi şarttır. Böyle bir fesih nedeniyle, işçinin sözleşmeden doğan bir sorumluluğunun oluşacağı muhakkaktır. Yeni işverenin sorumluluğu ise, ancak feshe sebep olması veya bu durumu bilerek işçiyi işe alması veya durumu sonradan öğrendiği halde dahi onu çalıştırmaya devam etmesi halinde doğar. Önceki Kanunların aksine, 4857 sayılı Kanunda,“zarar”ifadesine yer verilmemiştir. Böylece yeni işverenin sorumluluğunun oluşması için, eski işverenin zarara uğraması bir şart olmaktan çıkmıştır. Yeni işverenin sorumluluğu, hukuki bir sorumluluktur. Kanunda sözü edilen birlikte sorumluluk ifadesinden anlaşılması gereken, işçi ile yeni işverenin müteselsil sorumluluğudur. Anahtar Kelimeler : Yeni iĢverenin sorumluluğu, müteselsil sorumluluk, zarar
Özet (Çeviri)
In the 23th article of the Turkish Labour Code numbered 4857, under the title of“Responsibility of the New Employer”, it has been envisaged that under certain conditions and circumstances new employer who has hired the employee terminating his existing contract in unjust or unlawful manner shall be responsible to the previous employer. For the liability of the new employer, some conditions both pertaining to the employee and“the new employer”hiring him must be incurred.In this regard, first of all the employee must have terminated his existing contract in unjust or unlawful manner. Because of such termination it is certain that a liability of the employee arising out of the contract shall be born. The new employer's liability appears only if he caused the termination or hired the employee by knowing this matter or continued to employ him even though he learned this matter.Unlike the previous codes, within the Code numbered 4857 the term of“Damage”is not mentioned. Thus for the occurrence of the new employer's liability, the previous employer's suffer from a loss has been considered unnecessary as a condition. New employer's liability is a legal liability. The term of joint liability mentioned under the Code must be understood as the joint and several liability of the employee and the new employer. Keyword : Responsibility of the new employer, joint liability, damage