Halka açık anonim ortaklıklarda genel kurul toplantıları
General meetings of publicly held corporations
- Tez No: 384591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SENCER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Halka açık anonim ortaklıklar; ekonomide sosyal adaletin sağlanması, küçük yatırımcıların ellerinde bulunan atıl sermayenin de ekonomik döngü içinde yer alması için iĢlevsel bir rol oynayan iktisadi unsurlardandır. Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu‟nda, halka açık anonim ortaklıkların tanımı yapılmamıĢ olmakla birlikte, payları halka arz edilmiĢ olan ya da arz edilmiĢ sayılan ortaklıkların HAAO olarak kabul edileceği belirtilmiĢtir. HAAO‟lar, özel kanunları olan SPK hükümlerine tabi olmakla birlikte, SPK‟da hüküm bulunmayan hallerde genel hükümleri içeren TTK‟ya tabidirler. Halka açık anonim ortaklık genel kurulları ise, ortaklıkların faaliyetlerinin yürümesi için gerekli kararların alındığı idari organlardır. Genel kurulda karar alınabilmesi, kanunların ve esas sözleĢmenin öngördüğü Ģekilde yapılan toplantılarla mümkün olabilmektedir. Bu nedenle toplantıların usulüne uygun bir Ģekilde yapılması ve toplantılarda alınan kararların da yine kanunlara ve esas sözleĢmeye aykırılık teĢkil etmemesi zorunludur. Aksi takdirde, alınan karar nedeniyle dava açma yetkisine sahip olan kiĢiler, kararın hükümsüz sayılması için yargı yoluna baĢvurabilirler. Ya da baĢtan beri hiç var olmayan bir kararın tespitini isteyebilirler. Tezimizin konusunu oluĢturan“Halka Açık Anonim Ortaklıklarda Genel Kurul Toplantıları”beĢ bölüm baĢlığı altında ele alınacaktır. Birinci bölümde giriĢ, ikinci bölümde halka açık anonim ortaklıklar, üçüncü bölümde genel kurul kavramı, genel kurul toplantı ve türleri, dördüncü bölümde genel kurul toplantılarının iĢleyiĢi ve son olarak beĢinci bölümde ise genel kurul kararlarının hükümsüzlüğü anlatılacaktır. Anahtar Kelimeler :Halka açık anonim ortaklık,Halka Arz, Pay sahipleri, Genel kurul, Toplantı
Özet (Çeviri)
Publicly Held Corporations are financial organizations which performs active roles regarding ensuring social justice in the economy and transferring unused capital of small investors into the economy. Turkish Trade Law and Capital Market Law contains definition of the publicly held corporation and they defined the PHC as companies whose shares have been offered to the public or which are considered to have been offered to the public. PHCs are subject to CML which has special articles, In the condition when CML has not contain necessary articles, they are subject to TTL. Moreover, general meetings of publicly held corporations are the executive organs where the decisions, which are required for continueing the operations of the companies, are taken. These meetings must be in accordance with the laws and articles of incorporation. Because of this, making the meetings in line with the procedures and taking decisions in accordance with laws and articles of incorporation is obligatory. Otherwise, people who have right to sue because of decisions might go to law. So, the decision may become invalid or may be declared null and void. General meetings ofpublicly held corporations which is the topic of the thesis will be examined under the 5 main titles. First part is introduction. In the second part publicly held corporations, in the third part the concept of general meetings, arrangement and types of general meetings, in the fourth part process of general meetings and in the last part nullity of general meetings will be examined, respectively. Key Words : Publicly held corporations, Public offering, Shareholders, General Meeting, Meeting