The relation between economic concerns and attitude toward immigrants: A comparative analysis of Greece and Spain at the European Union level
Ekonomik endişeler ve göçmenlere karşı tutum arasındaki ilişki: Yunanistan ve İspanya'nın Avrupa Birliği düzeyinde karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 384627
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLDEN KADIOĞLU AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Göç konusu, Avrupa Birliği üye ülkelerindeki siyasetçiler tarafından her zaman Avrupa Birliği'nin en önemli huşularından biri olarak görülmüştür. Bazı ülkelerde göçe ve göçmenlere karşı sert bir muhalefet görülürken, diğerleri göçmenleri bir ihtiyaç olarak görüp entegrasyon politikaları izlemektedirler. Kayda değer bir literatürün öne sürdüğü üzere göç politikaları ve göçmenlere karşı tutum çoğunlukla yerlilerin ve milli siyasetçilerin ekonomik endişelerinden etkileniyor. Bir başka literatür ise göçmenlere karşı farklı ülkelerde görülen farklı tutumları ekonomik ve rasyonel nedenlerdense, sosyolojik, ideolojik ve kimlik bazlı nedenlerle açıklıyor. Literatürdeki bu zıtlıktan yola çıkarak bu tez, göçmenlere karşı tutumun oluşmasında ekonomik nedenlerin mi, yoksa ekonomik olmayan nedenlerin mi daha etkili olduğunu açıklamaya çalışıyor. Avrupa?da gerçekleşen Borç Krizi, Yunanistan ve İspanya gibi krizden en çok etkilenen iki ülkenin göçmenlere karşı tutumu açısından kriz öncesi ve kriz sonrası dönemini karşılaştırabilmeme olanak sağladı. Avrupa Parlamentosundaki Yunan ve İspanyol parlamenterlerin, Parlamento'ya gelen göçle ilgili dokümanlara verdikleri oyları analiz ederek, büyük bir literatürün iddia ettiği üzere göçe karşı tutumun oluşmasında ekonomik düşüncelerin ekonomik olmayan düşüncelerden daha etkili olup olmadığını araştıracağım.
Özet (Çeviri)
Immigration has always considered as one of the most important issues of the European Union by the politicians at the national level. While some of the countries strongly oppose to immigration and immigrants, others consider immigrants as necessity and follow integration policies toward immigrants. As a significant literature argues, immigration policies and attitudes toward immigrants are mostly shaped by the economic concerns of natives and national politicians. The other literature explains different attitudes toward immigrants in different countries with sociological, ideological, and identity concerns rather than economic, rational explanations. This thesis aims to explain whether the economic concerns or non-economic concerns are more effective in the generation of attitudes toward immigrants. The Sovereign Debt Crisis within the European Union enables me to make a comparison between the pre-crisis and post-crisis period in Greece and Spain, the countries that have been affected most by the crisis. By analyzing the voting of Greek and Spanish parliamentarians at the European Parliament for migrant-related documents, I will figure whether economic concerns are more effective than the non-economic concerns, as a huge literature argues.