İzmir ilinde yapılacak kamuoyu araştırmaları için önerilen örnekleme planları ve bir uygulama
  1. Tez No: 38467
  2. Yazar: SİBEL BİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞANSLI BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Kamuoyu araştırmalarında kitleyi temsil eden ve araştırmanın amacına uygun olan en iyi örneklemin seçimi araştırmanın ilk ve en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Araştırmalarda amaç, iyi bir örneklem ile yansız, duyarlı tahminler elde etmektir. Bu da ancak kitlenin çok iyi tanınmasına ve kitleye en uygun örnekleme yönteminin belirlenmesinden sonra bu yönteme göre örneklem ölçümünün saptanmasıyla elde edilebilir. Kitlenin tanınması amasıyla, İzmir ilinde bulunan dokuz ilçeye ait mahalle ve sokak bazında hane ve işyeri sayılan bilgilerinden oluşan bir veri tabanı oluşturulmuştur. Veri tabanındaki bilgilerin, yapılan her yeni nüfus sayımı ile güncelleştirilerek etkinliğinin sağlanması gerekmektedir. İl ve ilçe bazında planlanan araştırmalarda en duyarlı tahmincilerin elde edilmesine olanak sağladığı için genellikle çok aşamalı örnekleme yöntemleri kullanılmaktadır. Araştırmanın zaman ve kaynak kısıtlarına bağlı olarak her aşamada farklı örnekleme yöntemi kullanılarak değişik planlar uygulanabilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle üç aşamalı örneklemenin kullanıldığı beş plan, tahminci ve varyanslarıyla birlikte tanıtılmıştır. Bu planların kullanılmasıyla yürütülen araştırmalar için örnekleme birimlerinin seçilmesi işlemini gerçekleştiren bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, ilk iki aşamada ölçümle orantılı olasılıklarla seçimin, üçüncü aşamada basit rasgele örneklemenin kullanıldığı {P^P^^) planına göre 850 hanelik bir örneklem ile Bornova halkının sosyo-ekonomik yapısı ve alışveriş alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla bir alan araştırması yürütülmüştür. Araştırmanın analiz ve yorumlarına da aynı bölümde yer verilmiş, tahminciler ve tahmincilere ait güven aralıkları elde edilerek sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT în surveys, selection of the best sample which represents the population and suitable for the survey aim, is the first and most important stage. Purpose of a survey is to obtain unbiased and efficient estimates of parameters by using a suitable sample.This can be only obtained with the ith the calculation of the sample size according to the ing out the best suitable sampling technique. To ich consists of house and office numbers in quarters and roads in nine districts of İzmir was constructed, informations of the data base have to be done renovated with the every new census. well recognition of the population and wi chosen sampling technique after point: introduce the population, a data base wh In surveys which are planned in countries and districts, multi-stage sampling techniques are used for obtaining most efficient estimators in general. According to the time and source limits, different plans can be applied with using different sampling techniques in every stage. In this study, first of all five sampling plans which were constructed by using three-stage sampling were introduced with estimators and variances. A computer program which verify the selection of the sampling units is prepared for the surveys which are organized with using this plans. At the end of the study, an area survey which was about 850 Bornova hausehold's social- economic position and marketing habits was organized with using PXP2R^ plan. In this plan, in the first two stage selections made with the probability proportional to size and in the third stage simple random sampling was used. And also survey's analyze and commands were placed at the same chapter, their estimators and confidence intervals were computed and the results of these were argued. a