Oregano ekstraktlarının rafine zeytinyağındaki antioksidatif etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 38473
- Danışmanlar: DR. GÜLDEN OVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
67 ÖZET Bu çalışma değişik çözgenler kullanılarak elde edilen oregano ekstraktlaraıın rafine zeytinyağı üzerindeki anîioksidatif etkilerinin kimyasal, fiziksel ve duyusal testlerle saptanması amacı ile planlanmıştır. Ayrıca yapılan duyusal testlerle ekstraktlarm rafine zeytinyağına lezzet açısından katkıları da incelenmiştir. Bu amaçla metanol ve hegzan kullanılarak ayrı ayrı elde edilen ekstraktlar rafine zeytinyağlarma %0.05, %0. 1 ve %0.2 oranlarında ilave edilerek bir yıl boyunca depolanmışlardır. Depolama süreleri boyunca her ay düzenli olarak peroksit, p-anisidin, toplam oksidasyon değeri, serbest yağ asitleri, UV ışında özgül absorbans ve kırılma indeksi değerlerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY This study is planned to determine the antioxidant activities of methanol and hexane extracts of oregano in refined olive oils by using chemical, physical and sensory tests. Also by making sensory analysis effects of the extracts were examined from the flavor point of view. The hexane and methanol extracts were added to the refined olive oil separately and stored for one year. The concentrations of extracts in refined olive oils were 0.05% (w/w), 0.1% (w/w) and 0.2% (w/w) respectively. The changes in peroxide, p-anisidine, total oxidation, free fatty acid, UV absorbance and refractive index values were examined every month during storage period.